Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Richard Háva a Omnipol

Nejbohatší Češi roku 2000

10.11.2000, Magazín LN

Richard Háva, 43 let, zbrojní průmysl

Jméno Richarda Hávy, tajemného bosse českého zbrojního průmyslu, se na veřejnosti naposledy objevilo v souvislosti s vyšetřováním pádu IPB. Háva byl vedle někdejšího náměstka ředitele IPB Libora Procházky připomenut jako osobní přítel poslance Miroslava Kalouska, který vyšetřování vede. Háva byl dlouholetým ředitelem Omnipolu a má v této firmě obchodující s vojenskou technikou rozhodující slovo. V roce 1991 založil firmu Zenit, která rovněž obchoduje se zbraněmi. Dnes má majoritní podíl v Zenitu, kromě toho stojí v čele dalších šesti firem. Jsou to většinou dceřiné firmy Omnipolu, nebo v nich Omnipol drží kontrolní podíly. Dřívější vlastník Omnipolu, Chemapol Group, chtěl v roce 1997 Hávu z vedení podniku sesadit. Obával se, že spolu s ostatními manažery brzy podnik získá pro sebe. Chemapol skončil a Háva Omnipol zcela ovládl.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít