Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Transportní letouny CASA

Policejní prezident Lessy: Kalousek mi volal třikrát kvůli kauze CASA

12. července 2012, MF Dnes

Ministr financí Miroslav Kalousek nevolal kvůli nákupu letounů CASA jen vyšetřovateli, ale také třikrát policejnímu prezidentovi. Petr Lessy to zveřejnil při mimořádném jednání sněmovního výboru pro bezpečnost. „Policejní prezident musí být odolný,“ řekl Lessy. Všechny tři telefonáty proběhly podle něj 4. července odpoledne.

Lessy při jednání výboru i pak o přestávce novinářům řekl, že mu Kalousek říkal, že „budou odstíháni všichni a nebude to trvat dlouho“.

Policejní prezident pak na dotaz iDNES.cz, komu byla Kalouskova slova podle něj určena, odvětil: „Bylo to takové obecné konstatování v množném čísle, na adresu lidí, kteří prošetřují kauzu CASA.“

Kalouskovy telefonáty si Lessy nenahrál, ani je nehlásil

Lessy řekl, že o tom nesepsal úřední záznam, ani že si rozhovor s Kalouskem nenahrával. Rozhovor s ministrem financí skončil předčasně, bylo to podle něj vzájemné. Později mu Kalousek znovu volal a svá slova podle Lessyho mírnil. Dohromady spolu podle policejního prezidenta mluvili 14 minut.

„Slova pana policejního prezidenta jsou velmi závažná, nepochybuji, že je může dokázat. Určitě je schopen objasnit, proč tuto věc zveřejnil až s týdenním odstupem. Předpokládám, že celou věc vyšetří Generální inspekce bezpečnostních sborů,“ reagoval velmi umírněně premiér Petr Nečas i přesto, že před týdnem Kalouskovi hrozil, že další telefonát policistům kvůli kauze CASA ho může stát místo.

Volá ministr…

Policejní šéf poslancům popsal i telefonát ministra Kalouska vyšetřovateli kauzy CASA Jiřímu Mazánkovi. „Při rozhovoru zazněla slova, která neměla zaznít. A zazněla i invektiva. Ministr řekl vyšetřovateli, že je génius nebo…,“ uvedl Lessy.

„Policejní provokace týkající se jakýchkoli mých údajných telefonátů s policisty šetří Generální inspekce bezpečnostních sborů na můj podnět. Na nepravdivé útoky funkcionářů policie nebudu reagovat, než inspekce uzavře své šetření,“ reagoval na Lessyho prohlášení Kalousek.

„Má-li pan policejní prezident jakýkoli důkaz, že jsem ho zastrašoval a následně se omlouval, ať ho předloží. Já podám rezignaci a odejdu z veřejného života. Pokud jej nemá, ať okamžitě odejde on. Nikdo, ani policejní prezident, nesmí nikoho, ani člena vlády, bezdůvodně a bez důkazů osočovat,“ doplnil později ministr financí.

Jednání o Kalouskovi si vyžádali sociální demokraté

Výbor byl původně svolán kvůli úplně jiné věci, a to nespokojenosti policejních odborářů s financemi. Na žádost sociálního demokrata Jeronýma Tejce byl program výboru rozšířen o informaci ministra vnitra Jana Kubiceho a policejního prezidenta Lessyho, jak vnímají Kalouskovy výroky na adresu policie kvůli vyšetřování nákupu letounů CASA pro armádu a kvůli stíhání exministryně Vlasty Parkanové.

Kalousek se jednání výboru pro bezpečnost neúčastnil a přítomní poslanci vládní koalice proto protestovali proti tomu, aby se tato věc řešila bez přítomnosti ministra financí. „Neříkám, že pan Kalousek je světec. Pokud je tady někdo napadán, měl by mít možnost se bránit,“ řekla poslankyně ODS Jana Černochová.

Sociální demokrat Jeroným Tejc uznal, že informace, s níž přišel Lessy, je tak vážná, že by mělo být jednání výboru o této věci přerušeno, aby se mohl Kalousek také vyjádřit.

Kubice se při jednání Lessyho zeptal, zda mu už někdy předtím Kalousek volal a nebyli spolu třeba na večeři. Lessy odvětil, že ne. Telefonátu od Kalouska podle něj předcházel telefonát na sekretariát policejního prezidenta, protože lidé od Kalouska sháněli Lessyho mobil. Pak se mu ministr financí ozval.

Lessy také při jednání řekl, že prověřoval informaci, s níž přišel týdeník Respekt, že jeden z Kalouskových lidí jednal s někým z protikorupčního útvaru kvůli kauze letounů CASA. Nic takového se ale podle policejního prezidenta nepotvrdilo.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít