Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Transportní letouny CASA

Háva v MfD: Letouny CASA nebyly předražené, překáží Kalousek

26. 7. 2012, ČTK

Podnikatel Richard Háva „absolutně“ odmítl, že by letouny CASA dodané firmou Omnipol české armádě byly předražené. Za kauzou CASA podle něj může být snaha zájmových skupin odstranit ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), jehož úřad upozorňuje na finanční machinace. Řekl to v rozhovoru pro dnešní Mladou frontu Dnes (MfD). Policie kvůli údajné škodě státu až 658 milionů korun při nákupu letadel CASA obvinila poslankyni TOP 09 a bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou ze dvou trestných činů.

„Bezpochyby je tady celá řada skupin, ať na regionální nebo i jiné úrovni, kterým není příjemná důslednost ministerstva financí při prošetřování celé řady velmi podivných dotací, nákupů a finančních transakcí,“ řekl Háva. Těmto skupinám podle něj vadí, že Finančně analytický útvar (FAÚ) ministerstva financí má možnost prověřovat podezřelé pohyby na účtech a daňové operace i v zahraničí. „Za jiných ministrů financí FAÚ neupozorňoval na tolik případů machinací jako za ministra Kalouska. Takže to mohlo zbystřit pozornost těch skupin, které se snaží Kalouska odstranit,“ dodal. Kalousek je Hávovým dlouholetým přítelem.

Informace o předražení letounů CASA na základě posudku od společnosti American Appraisal Háva zpochybnil. Omnipol si podle něj vyžádal názor od auditorů Pricewaterhou­seCoopers a Deloitte Touche, kteří ale nedokázali posoudit výši marže bez kompletní dokumentace. „Můžu se jen ptát, proč policie nemá oponentní posudek a proč si pořád najímá zrovna American Appraisal,“ řekl Háva MfD. Zpochybnil také informace o nespolehlivosti letadel CASA.

Háva nicméně zdůraznil, že už sedm let není v žádných orgánech zbrojařské firmy Omnipol. „Tedy já do obchodních případů Omnipolu nezasahuji, i když se svými přáteli z firmy jsem v kontaktu,“ řekl. Dodal, že nyní podniká ve vodních a větrných elektrárnách třeba v Rumunsku, Polsku a na Ukrajině. Do lesnické firmy LST Trhanov jednorázově investoval sto milionů korun na žádost jejího majitele a svého přítele Václava Junka.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít