Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Spolupráce s STB

Exporadce ministra Johanes byl v seznamech StB neoprávněně...

31. 1. 2008, ČT

Bývalý externí poradce ministra průmyslu a obchodu Vladimír Johanes definitivně vyhrál soudní spor s ministerstvem vnitra kvůli evidenci v seznamech spolupracovníků bývalé komunistické tajné bezpečnosti (StB). Odvolací pražský vrchní soud rozhodl, že Johanes je v těchto seznamech veden neoprávněně. Potvrdil tak verdikt Městského soudu v Praze.

Bývalý externí poradce ministra průmyslu a obchodu Vladimír Johanes byl podle soudu v seznamech StB veden neoprávněně. Žalovaná strana neprokázala, že by Johanes spolupracoval s StB, prohlásila předsedkyně senátu Zdenka Ferešová a zamítla odvolání ministerstva vnitra.

Věrohodnost spisu, který StB o bývalém poradci vedla, zpochybnila podle soudkyně především výpověď tehdejšího příslušníka StB Václava Kubíčka. Ten měl být podle dokumentu u toho, když Johanes spolupráci s tajnou bezpečností podepisoval. U soudu však vypověděl, že u aktu přítomen nebyl a Johanese nikdy neviděl. Další svědci, převážně bývalí pracovníci StB, uvedli již u prvoinstančního soudu, že si na Johanese nepamatují. Shodně také tvrdili, že u řady lidí byla spolupráce vykonstruovaná.

Ministerstvo vnitra se opíralo o dochovaný svazek, který na Johanese StB vedla, a o jeho vlastnoruční podpis na slibu spolupráce. Johanes ale tvrdil, že podpis není pravý, a spolupráci s StB popřel. Grafologické posudky, které si nechaly vypracovat městský i vrchní soud, sice nenašly stopy padělání, pravost podpisu ale také neprokázaly.

Podle oficiálního seznamu spolupracovníků StB zveřejněného ministerstvem vnitra se Johanes stal spolupracovníkem StB s krycím jménem Marek v roce 1985. Nejdříve byl veden jako kandidát tajné spolupráce, tedy v nejnižší kategorii spolupracovníků, ale ještě tentýž rok se stal agentem. Měl pracovat pro tehdejší správu kontrarozvědky pro boj proti vnitřnímu nepříteli.

Fakt, že se jeho jméno objevilo v takzvaných Cibulkových seznamech, nepokládal Johanes zpočátku za důležitý, neboť seznamům nedůvěřoval. Když však v roce 2004 začal pracovat pro ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana, chtěl zamezit spekulacím a požádal ministerstvo vnitra o lustrační osvědčení.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít