Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Ze života

Biografie Vladimíra Johanese

Syn posledního československého komunistického ministra zahraničních věcí Jaromíra Johanese se narodil v roce 1959 a absolvoval na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v roce 1982. Poté zmizel někde mezi aparátčíky Socialistického svazu mládeže (SSM), aby se v roce 1990 znovu vynořil jako šéf pražského zastoupení americké reklamní agentury Grey.

Johanes řídil pobočku Grey do roku 2004, kdy byl jmenován do dozorčích rad společností ČEPS, která provozuje energetickou přenosovou soustavu, a Škoda Praha, dodavatele ČEZu odpovědného za řízení programu kapitálových nákladů v hodnotě 4 mld. eur. Jeho nástup do vedení obou společností se časově shoduje se jmenováním Martina Romana na post generálního ředitele ČEZu.

Johanes v obou pozicích zůstává dodnes. Podobně jako Roman, i on tak přežil sedm premiérů a pět ministrů financí. Oba pánové byli jmenováni, alespoň formálně, Milanem Urbanem, a oba se bezesporu tento podzim dočkají příležitosti přivítat Urbana zpět v křesle ministra průmyslu a obchodu ve vládě ČSSD – po sedmileté pauze.

Johanes, jinak řečený Růžový panter, je stejně neuchopitelný jako Sir Charles Lytton, a bezesporu si stejně potrpí na diskrétnost.

03.09.2013, James de Candole

Vladimír Johanes

  • Absolvent Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. 
  • V letech 1999 až 2003 byl předsedou představenstva AB Barrandov a členem dozorčí rady Moravia Steel. 
  • V letech 2003 až 2006 byl poradcem ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana
  • Zájmy státu hájil v dozorčích radách společností Osinek (2004 až 2006) a ČEPS (2004 až 2014). 
  • ČEZ ho dosadil do dozorčích rad společností Škoda Praha (2004 až 2014), Škoda Praha Invest (2008 až 2013), Severočeské doly (2006 až 2009) a bulharských dceřiných firem.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít