Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Spolupráce s STB

Poradce ministra popírá, že by podepsal spolupráci s StB

29. 6. 2004, ČTK

Externí poradce ministra průmyslu a obchodu Vladimír Johanes popírá, že by podepsal spolupráci s komunistickou tajnou službou – Státní bezpečností (StB). „Není si vědom, že by ho StB kontaktovala, nikdy s StB nejednal, nebyl nikým úkolován ani řízen,“ uvedla včera u soudu jeho advokátka.

Spor Johanese s ministerstvem vnitra kvůli evidenci jeho jména na seznamu spolupracovníků StB musela dnes soudkyně odročit na neurčito. Zadala vypracování grafologického posudku na Johanesův podpis, který se objevil v archivních spisech Státní bezpečnosti. Johanes tvrdí, že podpis není jeho.

Soudkyně má dále problém se svědky – jeden již zemřel, druhého nemůže najít v evidenci obyvatel. Další požádal, aby byl vyslechnut soudem v místě svého bydliště.

Podle internetového seznamu spolupracovníků StB byl Johanes veden pod krycím jménem Marek. Před rokem 1989 pracoval v Socialistickém svazu mládeže (SSM), věnoval se mezinárodní oblasti. Podle Mladé fronty Dnes byl místopředsedou ústředního výboru SSM. Od roku 1985 do roku 1989 byl v Budapešti ve Světové federaci demokratické mládeže.

Johanesova obhájkyně včera soudu řekla, že se její klient nikdy s nikým z StB vědomě nesetkal. Zprávy ze zahraničních cest, které v SSM podnikal, posílal prý jen SSM.

Na počátku 90. let pracoval Johanes v reklamní agentuře Grey jako výkonný ředitel středoevropské pobočky. Fakt, že se jeho jméno objevilo již v takzvaných Cibulkových seznamech, nepokládal za důležitý, neboť seznamům nedůvěřoval. Když však loni v březnu začal pracovat pro ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana, chtěl zamezit spekulacím a požádal ministerstvo vnitra o lustrační osvědčení. V srpnu se dozvěděl, že je evidován jako agent či rezident.

Mladá fronta Dnes loni v dubnu uvedla, že Johanes je po Miroslavu Šloufovi, který kdysi radil premiéru Miloši Zemanovi, druhým z vysokých svazáckých funkcionářů, jenž bude po roce 1989 pracovat pro stát. Je údajně synem někdejšího komunistického ministra zahraničí Jaromíra Johanese.

Vladimír Johanes zasedl loni v září v dozorčí radě společnosti Osinek, která vlastní hutní firmu Vítkovice Steel. Ta by měla být v nejbližší době privatizována. „Kromě poradce dělám v anglické poradenské firmě. Mojí pracovní náplní je hledání obchodních příležitostí pro evropské i české firmy v Rusku,“ uvedl v říjnu Johanes, který radí Urbanovi především s problémy Moravskoslezské­ho kraje.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít