Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Kauzy

J&T a toskánská aféra

Toskánská aféra vypukla poté, co koncem července 2009 deník MF DNES zveřejnil reportáž o neformálním setkání vrcholových politiků s vlivnými lobbisty a podnikateli v toskánském letovisku Monte Argentario. Podle později zveřejněných fotografií trávili v malém přístavu Porto Santo Stefano dovolenou dvě skupiny politiků Občanské demokratické strany, ČSSD a podnikatelů. S generálním ředitelem energetické společnosti ČEZ Martinem Romanem se zde setkali bývalý premiér a předseda ODS Topolánek, lobbista Marek Dalík, bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček (ODS), bývalý náměstek ministra dopravy Jiří Hodač (ODS), šéf Spolchemie a generální ředitel Setuzy Martin Procházka, ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) a další. Ve stejnou dobu zde byl také plzeňský „kmotr“ ODS Roman Jurečko, správce systému exekucí Pavel Šikoš nebo stínový ministr průmyslu a místopředseda ČSSD Milan Urban, který přijel na pozvání Vladimíra Johanese, lobbisty pracujícího pro ČEZ. Na fotografiích, které poskytl novinářům bývalý ředitel tajné služby Karel Randák, jsou obě skupiny zachyceny nezávisle na sobě v přístavu a na lodích, kotvících vedle sebe v přístavu městečka.

Setkání vyvolalo značný zájem novinářů a veřejnosti, neboť k němu došlo krátce po schválení kontroverzního zákona o emisních povolenkách, který firmě ČEZ bezplatně poskytuje povolenky k vypouštění skleníkových plynů v hodnotě desítek miliard korun. Podle slov politiků bylo setkání náhodné a nemělo žádnou souvislost s projednávaným zákonem. Mirek Topolánek ještě v lednu 2010 mluvil o aféře jako o „uměle vyvolané kauze“.

Pozornost vzbudilo místo ubytování předsedy ODS Topolánka a jeho přítele a vlivného lobbisty Marka Dalíka. Podle svých slov bydleli ve vile pronajaté od cizinců. Vlastnictví vily je ale sporné. Později Marek Dalík předložil anglicky psanou nájemní smlouvu s lichtenštejnskou společností Raben Anstalt. Podle některých právních a jazykových expertů byla smlouva mezi Markem Dalíkem a Raben Anstalt napsána nejdříve česky a teprve později přeložena do angličtiny, což podle nich odporuje zvyklostem. Mateřská společnost firmy Raben Anstalt je firma zabývající se správou nemovitostí pro třetí osoby. Zprostředkování celé transakce zajišťovala slovenská společnost J&T a podepsal ji člen dozorčí rady J&T Ondřej Popelka. Společnost J&T je v Česku zapojená do několika obchodů s energetickou společností ČEZ, má také těsné kontakty s Občanskou demokratickou stranou. Například v roce 2008 letěl premiér Topolánek na dovolenou do Berlusconiho vily soukromým letadlem patřícím jedné z dceřiných společností J&T.

Na terase vily je umístěna socha mladého českého sochaře Lukáše Rittsteina pocházející z české Galerie Zdeňka Sklenáře, což někteří novináři dávají do spojitosti s tím, že Marek Dalík je považován za milovníka moderního umění. Marek Dalík může být podle některých názorů také majitelem vily.

Zdroj: wikipedia

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít