Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Podnikatelské vztahy

Dalík, Kočka a další přátelé politiků se sešli v Tatrách, hostila je firma J&T

8. února 2010, MF Dnes

Spolumajitel finanční skupiny J&T Patrik Tkáč uspořádal o víkendu na Štrbském plese v Tatrách turnaj v pólu. Na akci za milion eur pozval snad každého, kdo něco znamená v českém a slovenském byznysu. Dorazili i lobbisté a přátelé českých politiků. Třeba Marek Dalík nebo Jan Kočka. J&T se uchází o státní zakázky.

Na terase pětihvězdičkového hotelu pod ostrými štíty Tater stojí český lobbista Marek Dalík, nejbližší přítel šéfa ODS Mirka Topolánka. Oděn v hnědém kožichu hledí na zamrzlé Štrbské pleso, na němž se odehrává zápas v jezdeckém pólu na sněhu.

Zimní turnaj zorganizovala slovenská skupina J&T. A o československou smetánku bylo náramně postaráno – soukromé letouny, vyhřívané stany s občerstvením či horkovzdušný balon. Milionáři a miliardáři se také mohli projít po schodech ze šesti tun ledu.

„Inspirovali jsme se ve švýcarském Svatém Mořici, kde turnaje pořádají pravidelně. Pozvali jsme až tisíc pět set hostů, náklady očekáváme kolem jednoho milionu eur,“ říká Maroš Sýkora, mluvčí J&T.

U populárního slovenského jezera se tak procházeli například pražský realitní magnát Luděk Sekyra, miliardář Radovan Vítek či Jan Kočka, syn provozovatele matějské pouti. „V Tatrách jsem strašně dlouho nebyl, přijel jsem si zalyžovat,“ vysvětloval svou účast Kočka.

Pozvání od J&T přijali i vlivní lobbisté a přátelé českých politiků. Kromě Topolánkova „dvojčete“ Marka Dalíka zde nechyběl podnikatel Roman Janoušek, známý pražského primátora Pavla Béma (ODS), či lobbista Vladimír Johanes, exporadce sociálního demokrata Milana Urbana. Fotografové zachytili i Martina Vlastu, bývalého spolupracovníka šéfa ČSSD Jiřího Paroubka.

„Žádné obchody. Jen jsme lyžovali“

Účast vlivných lobbistů a dalších lidí s kontakty na politiky na mejdanu finančníků z J&T je zajímavá. Vypovídá totiž o tom, s kým chce skupina J&T dobře vycházet. Do jisté míry je závislá na rozhodnutí politiků, a proto je pro ni klíčové mít s nimi dobré vztahy – nebo alespoň s lidmi kolem nich.

Pozornost si zaslouží především pobyt Dalíka u Štrbského plesa. Jeho účast na turnaji pořádaném slovenskými finančníky je dalším střípkem do mozaiky jeho vztahu s J&T.

Dalík není jen obyčejným lobbistou. Je nejbližším přítelem Mirka Topolánka. Slovenští finančníci vědí, že právě tento muž jim může otevřít dveře k šéfovi pravicové strany. Slovenská finanční skupina přízeň politiků potřebuje. Zajímá se například o privatizaci ruzyňského letiště či o více než stomiliardový tendr na sanaci ekologických škod.

A Dalík by jim mohl pomoci. Stačí si vzpomenout na tři roky starý výrok náměstka ministra financí Ivana Fuksy: „Pan Dalík má určitě vliv na ekonomická rozhodnutí Topolánkovy vlády.“

Dalík: V Tatrách jsem prožil soukromý víkend

Fuksa tato slova pronesl v době, kdy měl lobbista dokonce vlastní kancelář na Úřadu vlády. O současném vlivu vlastníka firmy New Deal na ODS vypovídá i to, že se podílí na kampani strany před nadcházejícími volbami do Sněmovny.

„V Tatrách jsem prožil soukromý víkend,“ napsal MF DNES v textové zprávě Dalík. Popřel, že by u Štrbského plesa sháněl pro občanské demokraty peníze na volby či jednal o čemkoliv jiném.

Informace o propojení Dalíka a částečně i Topolánka na slovenské finančníky se přitom neustále množí. Oba přátelé spolu třeba trávili letní dovolenou v italském Monte Argentariu ve vile, která je napsaná na anonymní společnost. Kupní smlouvy na dům podepisoval bankéř J&T.

Dalík se navíc několikrát chlubil, že chodí hrát tenis s partnerem v bance J&T Dušanem Palcrem. I on byl o víkendu u Štrbského plesa.

Topolánek se zase „náhodou“ potkal s Palcrem v roce 2008 během dovolené, kterou trávil společně s přítelkyní a kolegou z ODS Alešem Řebíčkem na Sardinii. Do Itálie je dopravil soukromý letoun společnosti ABS Jets, která patří do finanční skupiny J&T.

Sekyra s Janouškem na kafi

Během víkendového turnaje u Štrbského plesa zachytili fotografové i další zajímavé „postavy“. Například deník Blesk přinesl snímky pražského realitního magnáta Luďka Sekyry, jak popíjí kávu s podnikatelem Romanem Janouškem. O známém primátora Béma se přitom říká, že se bez jeho souhlasu v Praze nepostaví ani dětské hřiště. A Sekyra se uchází i o městské zakázky.

Ve stejném hotelu pak bydleli Paroubkovi známí Jan Kočka a Martin Vlasta. Prvně jmenovaného spojil předseda ODS Mirek Topolánek před volbami v roce 2006 s organi­zovaným zločinem, ten druhý byl někdejším tajemníkem Jiřího Paroubka.

„Pozval mě Jan Kočka a pan Macháček z Mexx Reality, kteří si pobyt sami platí. J&T nás nehostí,“ řekl MF DNES Vlasta.

Do Tater přicestoval i šéf pražského Dopravního podniku Martin Dvořák. „Byl jsem tu lyžovat. Zákulisní jednání jsem nevedl,“ uvedl Dvořák.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít