Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Kauzy

J&T a nesplacený miliardový úvěr státní České exportní bance

OCELÁRNA NOVÉHO VĚKU

25. 2. 2011, E15

Česká firma 1. PROJEKTOVÁ buduje s pomocí J&T unikátní průmyslový projekt na Slovensku. Ve Strážském na východě země staví na klíč ocelárnu s přilehlou válcovnou, na nichž se do velké míry podílely české firmy.

„Je to pro nás zásadní a v tuto chvíli nejdůležitější zakázka. Jedná se o obrovský projekt, takže nás to vytěžuje na 95 procent. Tím, že to stavíme na klíč, přebíráme v podstatě veškerá rizika, co se týče subdodavatelů. Navíc teď finišujeme, takže se ukazují slabá místa, která je nutné doladit,“ říká Libor Marek, předseda představenstva 1. PROJEKTOVÉ.

Firma zakázku v hodnotě 236 milionů eur (cca šest miliard korun) staví v podstatě na zelené louce. To ze strážské ocelárny dělá nejen největší podobnou investici na Slovensku, ale též unikátní projekt v rámci regionu střední Evropy. S výstavbou projektu se začalo už před třemi lety a plné uvedení do provozu by mělo nastat letos v květnu. V plném provozu má ocelárna zaměstnávat více než 400 lidí a chrlit 600 tisíc tun oceli ročně. Výsledkem budou především dlouhé ocelové výrobky, které jsou v rámci běžné výroby poměrně nákladné. Ve Strážském budou ovšem náklady snížené díky unikátnímu systému jednotné výrobní linky. „Takto úzké napojení ocelárny a válcovny se srovnatelně rychlou výrobou existuje jen na několika místech na světě. V okolních zemích prakticky nikde,“ říká Marek.

Za výstavbou ocelárny stojí společnost Slovakia Steel Mills, jejímž hlavním akcionářem je jeden z nejbohatších Slováků, bývalý olympionik Braňo Prieložný. Financování má ovšem na starosti skupina J&T, konkrétně její nově vzniklá dceřiná firma J&T IB and Capital Markets, která funguje na principu investičního bankovnictví. „Ten projekt vznikal během nejhoršího období finanční krize, kdy v podstatě nebylo možné spoléhat se na banky. My sice nerozumíme technické stránce výstavby oceláren, ale víme, jak tu investici strukturovat a jak s bankovními ústavy jednat,“ říká Roman Florián, který se za skupinu na projektu podílel. Jak vysvětluje, slovenský stát dal od této investice ruce pryč. Asociační dohody Evropské unie totiž výslovně zakazují podporu výroby oceli v nových zemích. Úvěry pro ocelárnu nakonec poskytla Česká exportní banka. Jednou z jejích hlavních podmínek ovšem bylo, že hlavními dodavateli budou české firmy. „To se opravdu podařilo. Vezmeme-li v úvahu i subdodavatele, podílejí se české firmy na dodávkách ze 63 procent, takže ten projekt je jednoznačně přínosem i pro českou ekonomiku,“ říká Florián. Obyvatelé Strážského se navíc nemusí bát, že po dokončení ocelářského molochu bude výroba stát, jako se to v uplynulých dvou letech stávalo v ocelárnách poměrně často. Steel Mills má totiž zajištěný odbyt na sto procent výroby od švýcarské společnosti Stemcor a částečně také od rakouské Voest Alpine Intertrading.

NOVÁ „FEDERÁLNÍ“ OCELÁRNA STARTUJE

Česká společnost 1. PROJEKTOVÁ postavila pro společnost Slovakia Steel Mills na Slovensku novou ocelárnu. První za poslední čtvrtstoletí.

8. 6. 2011, zdroj: Ekonom

První tavbu má za sebou miniocelárna Slovakia Steel Mills (SSM) v Košickém kraji. Jak informuje týdeník Ekonom, jde o první zcela nový závod na výrobu oceli, který vznikl na území někdejšího Československa za poslední zhruba čtvrtstoletí.

Jde svým způsobem o »federální« projekt. Dodavatelem na klíč je česká společnost 1. PROJEKTOVÁ. Investice činila 220 milionů eur. Financování zajistila ze sedmdesáti procent Česká exportní banka, z deseti procent J&T Banka a zbytek akcionáři SSM.

Nadpoloviční hodnota dodávek připadá na podniky se sídlem v Česku. Samotnou stavbu zajišťovaly firmy Metrostav a Strabag, k významným dodavatelům technologií patřily například společnosti Žďas a Siemens.

Nová ocelárna vyrostla u města Strážske v sousedství staré chemičky Chemko. Zpracovávat bude výhradně šrot. Součástí závodu jsou kromě samotné ocelárny tři válcovací linky. Ty budou vyrábět hlavně dlouhý válcovaný materiál, který se uplatní ve stavebnictví.

Roční produkce bude činit 600 tisíc tun dlouhých ocelářských výrobků. Největším akcionářem společnosti SSM jsou firmy, které ovládá slovenský podnikatel Branislav Prieložný. Zhruba desetiprocentní podíl má skupina J&T.

PREVÁDZKU OCELIARNE SSM OHROZUJE NEVYPLATENÝ NADMERNÝ ODPOČET DPH

12. 3. 2014, TASR

V systéme uplatňovania DPH dosahuje spoločnosť SSM pravidelne nadmerné odpočty. Dôvodom je vysoký objem výroby.

Prevádzku východoslovenskej oceliarne Slovakia Steel Mills (SSM) sprevádzajú problémy. Na dnešnej tlačovej konferencii v Strážskom o tom informovalo vedenie spoločnosti. Dôvodom má byť zadržiavanie nadmerného odpočtu dane z pridanej hodnoty (DPH) zo strany štátu vo výške približne štyri milióny eur.

V systéme uplatňovania DPH dosahuje spoločnosť SSM pravidelne nadmerné odpočty. Dôvodom je vysoký objem výroby, ktorý je založený na domácom nákupe materiálu, tovarov a služieb s nárokom na odpočet DPH. Predaj jej oceliarskych výrobkov smeruje do krajín Európskej únie (EÚ), ako aj mimo nej.

„Napriek tomu, že tieto fakty si správca dane overil pri početných daňových kontrolách, boli zo strany daňového úradu pre vybrané daňové subjekty k uplatneným nadmerným odpočtom za obdobie roka 2013 otvorené štyri daňové kontroly s celkovou výškou zadržiavaného nadmerného odpočtu štyri milióny eur,“ informovala mediálna poradkyňa spoločnosti Helena Tomková.

„Tento výpadok finančných prostriedkov nám komplikuje odberateľsko-dodávateľské vzťahy a ohrozuje finančné toky našej fabriky,“ vysvetlil predseda predstavenstva SSM Alexander Urban. Dodal, že správca dane zadržiava východoslovenskej fabrike finančné prostriedky predstavujúce ročný objem miezd všetkých tamojších zamestnancov.

Oceliareň by v tejto súvislosti privítala čo najrýchlejšie vrátenie prostriedkov zo strany štátu. „Cash-flow potrebujeme ako na prevádzku, tak aj na naše investície. Myslím si, že zadržiavanie nadmerného odpočtu vo výške štyri milióny eur je neprimerané,“ poznamenal finančný riaditeľ SSM Patrik Ivanišin.

Zamestnanosť vo fabrike zatiaľ podľa Urbanových slov ohrozená nie je. „My v žiadnom prípade neplánujeme prepúšťať ľudí, máme svoje programy, musíme ale nemilosrdne optimalizovať a investovať do technologického zariadenia, ktoré nám umožní uvádzať na trh produkty s pridanou hodnotou. Musíme teda financovať naše projekty a udržať konkurencieschop­nosť.“

TASR dnes požiadala o stanovisko k prebiehajúcim kontrolám v spoločnosti SSM aj Finančnú správu (FS) SR. „Ku konkrétnym subjektom sa z dôvodu povinnosti dodržiavať daňové tajomstvo nevyjadrujeme,“ informovala hovorkyňa FS Patrícia Macíková. Možný termín vyplatenia zadržiavaného odpočtu bližšie nekonkretizovala. Dodala iba, že „finančná správa uvoľňuje prostriedky až po ukončení daňových kontrol“. Ako ďalej uviedla, ich počet sa v poslednom období znížil, no sú čoraz efektívnejšie. „Znamená to, že počet oprávnene nevyplatených nadmerných odpočtov sa zvýšil,“ podotkla hovorkyňa.

Spoločnosť SSM začala výrobu stavebnej ocele pri meste Strážske v roku 2011. Jej produkcia pozostáva z betonárskej rebierkovej ocele v tyčiach, vo zvitkoch a z valcovaného drôtu vo zvitkoch. V súčasnosti zamestnáva celkovo 480 pracovníkov.

OCELIARI BIJÚ NA POPLACH, NEBUDE NA VÝPLATY?! ŠTÁT ZÁVODU ZADRŽIAVA 4 MILIÓNY €!

13.03.2014 /TASR/

Obavy z budúcnosti. Minioceliareň Slovakia Steel Mills (SSM) v Strážskom nedostala od štátu očakávané 4 milióny € z nadmerných odpočtov DPH. Táto suma by vystačila na ročné výplaty pre celú fabriku. Vedenie bije na poplach, výpadok príjmov totiž môže jej chod ohroziť. Priamo v oceliarni pracuje až 480 ľudí, ide o kľúčového zamestnávateľa v okolí. Prečo sa Finančná správa k prebiehajúcim kontrolám nevyjadruje? Minioceliareň Slovakia Steel Mills dosahuje v dôsledku vysokého objemu výroby nadmerné odpočty.

Daňový úrad im však za minulý rok otvoril až 4 kontroly, a preto zadržiava závodu až 4 milióny eur na vratkách DPH. „Tento obrovský výpadok finančných prostriedkov nám komplikuje dodávateľsko-odberateľské vzťahy a ohrozuje finančné toky našej fabriky. Správca dane nám zadržuje financie predstavujúce ročný objem miezd všetkých zamestnancov spoločnosti,“ povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ SSM Alexander Urban.

Zdôrazňuje, že fabriku spustili bez akejkoľvek štátnej pomoci. SSM nakupuje tovary a sluzby za 190 miliónov eur ročne. Priemerná mzda v závode predstavuje približne 1 100 €. „Postavili sme ho za 350miliónovú investíciu. V súčasnosti bojujeme o svoj kus trhu vo svete. A náš vlastný štát nás hendikepuje tým, že nás spomaľuje, viaže nám ruky za chrbát!“ dodal Urban.

Samotná výroba ani pracovné miesta zatiaľ podľa neho ohrozené nie sú. Finančná správa viac informácií ku kontrolám neposkytla. „Ku konkrétnym subjektom sa z dôvodu povinnosti dodržiavať daňové tajomstvo nevyjadrujeme. Finančná správa uvoľňuje prostriedky po ukončení daňových kontrol,“ uviedla hovorkyňa Patrícia Macíková.

27.05.2014:

Česká exportní banka (ČEB) oznamuje zahájení výběrového řízení na postoupení pohledávek za svým dlužníkem z oblasti výroby oceli na území Slovenské republiky, jedná se o SLOVAKIA STEEL MILLS, a. s., se sídlem ve Styžském. (Zdroj: ČEB)

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít