Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

ČEZ

Pan neviditelný odchází, ČEZ už ho nepotřebuje

//27.02.2014, Ekonom //

Lobbista Vladimír Johanes hájil zájmy Martina Romana a Daniela Beneše po dlouhých deset let.

Energetická skupina ČEZ se definitivně loučí s vlivným lobbistou, bez jehož služeb se v uplynulých deseti letech neobešla. Odchod Vladimíra Johanese lze považovat za symbolickou tečku za érou Martina Romana.

Johanes formálně zastával funkce předsedy dozorčích rad inženýrských společností Škoda Praha Invest a Škoda Praha. V první z firem skončil již k poslednímu dni loňského roku, ve druhé v polovině února. Stejně tak k datu 19. února skončil i v dozorčí radě státem vlastněné společnosti ČEPS.

„Odstoupil jsem z vlastního rozhodnutí, protože se chci věnovat jiným činnostem a projektům v Čechách i zahraničí a v neposlední řadě mít po mnoha letech více volného času pro sebe,“ sdělil Johanes na dotaz týdeníku Ekonom.

Jeho vliv v ČEZ byl však mnohem větší, než odpovídá vedení kontrolních orgánů dvou dceřiných firem. Podle několika dobře informovaných zdrojů týdeníku Ekonom vládl po dlouhá léta v ČEZ neformální „triumvirát“ ve složení Martin Roman, Daniel Beneš a Vladimír Johanes.

Právě tato trojice se scházela prakticky nad každým důležitým rozhodnutím největší české energetické skupiny – někdy přímo v sídle ČEZ, jindy ve skyboxu O2 areny nebo na golfovém hřišti. Podle zdrojů Ekonomu však v posledních měsících Johanesův vliv „postupně vyšuměl“.

Daniel Beneš, který zastává pozici generálního ředitele ČEZ od září roku 2011, se totiž postupně snaží „odstřihnout“ od svého předchůdce Martina Romana. Navzdory tomu, že právě jeho bývalý spolužák z gymnázia ho do ČEZ přivedl.

Beneš nechce důvody Johanesova odchodu blíže komentovat. Pouze zmiňuje jeho poslední zásluhu: Johanes díky kontaktům na bulharskou socialistickou vládu pomohl urovnat spor, ve kterém dceřiným podnikům ze skupiny ČEZ hrozilo v krajním případě i odebrání licencí k prodeji a distribuci elektřiny na bulharském trhu.

Neviditelný prominent Vladimír Johanes je synem posledního komunistického ministra zahraničních věcí z konce 80. let Jaromíra Johanese. Podobně jako další děti tehdejších prominentů měl otevřenou cestu ke kariéře, ale drží se raději v zákulisí dění.

Cestu do pozice vlivného lobbisty mu otevřel sociální demokrat Milan Urban, který v letech 2003 až 2006 vedl ministerstvo průmyslu a obchodu. Johanes se stal Urbanovým poradcem a do značné míry ovlivňoval rozhodování nejistého a nevýrazného ministra.

Dobře se v tom uměl zorientovat tehdejší šéf strojíren Škoda Holding Martin Roman, který s Johanesovou pomocí získal nejprestižnější manažerský post v Česku. Generálním ředitelem ČEZ se stal v únoru 2004 a vydržel tam sedm a půl roku.

Po celou tu dobu zůstával Vladimír Johanes takřka „neviditelný“, neposkytoval rozhovory médiím a vyhýbal se objektivům fotografů. Mezi výjimky patří dovolená v toskánském Monte Argentariu, kde se – jistě ne náhodně – Roman a Johanes setkali mimo jiné s expremiérem Mirkem Topolánkem a jeho pravou rukou Markem Dalíkem.

Vše se odehrálo v době, kdy ČEZ intenzivně lobboval za přidělení balíku emisních povolenek zdarma.

Právě lobbování u politických špiček – hlavně z ČSSD a ODS – patřilo do Johanesovy kompetence. Lobbista si vysloužil pověst muže, který běhá mezi centrálou ČEZ a politiky.

Dodnes zůstává v rovině nepotvrzených spekulací i údajné Johanesovo angažmá při odkupu solárních elektráren společností ČEZ před čtyřmi lety.

Hospodářské noviny v září 2010 uvedly, že se podílel na dojednání obchodu mezi ČEZ a neprůhlednou firmou Amun.Re, spojovanou s pražským kmotrem Ivo Rittigem. Transakce se konkrétně týkala výstavby obřích solárních elektráren u Ralska na Českolipsku.

Dalším z nemnoha okamžiků, kdy se Johanesovi nepodařilo zůstat v utajení, byl golfový turnaj v Čeladné v srpnu 2011. Portál IHNED.cz tehdy přinesl několik snímků, na kterých je lobbista v černých brýlích vidět ve společnosti Martina Romana a Daniela Beneše.

Odchod, nebo jen divadlo?

Vlivných lobbistů se okolo Romana v době jeho působení v ČEZ sice pohybovalo hned několik – jmenovitě například Karel Muzikář mladší, Radek Pokorný a Josef Brož –, nikdo z nich si však nevybudoval tak silnou pozici jako Vladimír Johanes.

Soumrak lobbisty nastal až poté, co Martin Roman loni na konci října po dvou letech skončil ve funkci předsedy dozorčí rady ČEZ. Nynější odchod Johanese ze struktur energetické skupiny lze chápat dvěma způsoby – v závislosti na tom, zda je na záležitost nahlíženo očima optimisty, nebo naopak skeptika.

Lobbistova rezignace může ukazovat, že Česko se posouvá k západním standardům a že tajemní zprostředkovatelé mezi politiky a šéfy velkých společností již nejsou zapotřebí.

Stejně tak se lze setkat s názorem, že šéf ČEZ Daniel Beneš si uvědomuje riziko svého případného odvolání (nový ministr financí Andrej Babiš mezi jeho fanoušky rozhodně nepatří), a proto si zvyšuje své šance na setrvání ve funkci tím, že se zbavuje lidí vyvolávajících kontroverze.

K tomuto názoru se hlásí analytik a menšinový akcionář ČEZ Michal Šnobr, který platí za největšího znalce zákulisí největší české energetické skupiny. „Je to jen divadýlko pro novou vládní garnituru, nic víc,“ reagoval Šnobr na zprávy o Johanesově odchodu z dozorčích rad. Podle jeho názoru zůstane Romanův šéflobbista vlivnou postavou v zákulisí české energetiky i do budoucna.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít