Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Spolupráce s Milanem Urbanem (ČSSD)

Bývalý funkcionář radí ministrovi

12. dubna 2003, MF Dnes

Někdejší místopředseda ústředního výboru SSM Vladimír Johanes je po Miroslavu Šloufovi druhým z vysokých svazáckých funkcionářů, který bude po roce 1989 pracovat pro stát. Johanes se v minulých dnech stal externím poradcem ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana. Johanes byl přitom až do minulých dní blízkým spolupracovníkem majitelů soukromých Třineckých železáren. A ty žádají právě prostřednictvím resortu průmyslu o dvoumiliardovou státní pomoc.

Na členství v dozorčí radě majitele třineckých železáren – společnosti Moravia Steel – v minulých dnech podle svých slov Johanes rezignoval. „Poslal jsem dopis s tím, že z funkce odstupuji,“ sdělil Johanes.

Faktem je, že pomoc třineckým železářům navrhl již nedávno odvolaný ministr průmyslu Jiří Rusnok a Milan Urban tuto agendu zdědil.

Projekt navíc odmítla v minulých dnech Evropská komise s tím, že třinecké železárny nefigurují na již schváleném seznamu oceláren, kterým stát může pomáhat.

„Stanovisko Evropské komise se zatím nepodařilo zmírnit. Pravděpodobnost, že materiál o pomoci Třinci půjde do vlády, je hodně malá,“ uvedl včera ministr Milan Urban.

Syn někdejšího komunistického ministra zahraničí Jaromíra Johanese je absolventem právnické fakulty. Donedávna pracoval jako výkonný ředitel středoevropské pobočky reklamní agentury Grey, z místa však odchází.

„Nastupuji do anglické poradenské firmy Alman. Mou pracovní náplní bude hledání obchodních příležitostí pro evropské i české firmy v Rusku. Budu spolupracovat se Škodou Plzeň, Chiranou či Vítkovicemi,“ uvedl Johanes.

Kromě reklamní branže se Johanes v minulých letech zabýval zprostředkováním kontaktů mezi podnikateli a politiky. Ministrovi průmyslu má radit s jeho mediální politikou a právě v otázkách ocelářství.

„Pana doktora vnímám jako odborníka na restrukturalizaci hutnictví. Nebude mít žádnou výkonnou moc, aby mohl prosazovat zájmy nějakých skupin. Chci s ním konzultovat materiály, které vytvoří naši pracovníci,“ říká Urban.

Johanes figuruje od roku 1985 v seznamech ministerstva vnitra jako agent desáté správy Státní bezpečnosti, která se zabývala bojem proti vnitřnímu nepříteli. Sám však spolupráci s StB popírá.

„Spolupráci jsem nikdy nepodepsal, od roku 1985 jsem byl tři a půl roku v cizině,“ tvrdí Johanes.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít