Další podnikatelské aktivity
Sazka je základnou pro expanzi KKCG miliardáře Komárka do loterijního byznysu
27. 6. 2013, HN
Čistý zisk celé skupiny KKCG za loňský rok dosáhl 4,9 miliardy korun. Nejvíce se na tom podílela skupina MND (dříve Moravské naftové doly) a Sazka. „Do pěti let chceme Sazku dostat na dvojnásobnou velikost,“ řekl HN finanční ředitel KKCG Radek Dyntar.
Loterijní značce Sazka se v Česku pod novým majitelem daří. Skupina KKCG miliardáře Karla Komárka mladšího, která firmu Sazka sázková kancelář koncem loňského roku plně ovládla, se chystá jejím prostřednictvím víc rozjet i finanční byznys a plánuje expanzi do dalších zemí.
Podle finančního ředitele KKCG Radka Dyntara největší loterijní společnost v zemi za loňský rok dosáhla hrubého zisku před zdaněním a odpisy jedna miliarda korun a utržila celkem 6,4 miliardy korun. V roce 2010 přitom „stará“ Sazka přijala sázky za 7,3 miliardy korun a vydělala přes 1,4 miliardy. O rok později ale přišel krach, který vyústil v prodej jejího hlavního byznysu.
„Sazka se v číslech vrací na úroveň před vyhlášením insolvence, čímž jsme splnili svou prvotní ambici. Do pěti let chceme Sazku dostat na dvojnásobnou velikost,“ řekl HN Dyntar.
Už letos KKCG očekává zvýšení hrubého zisku Sazky před zdaněním a odpisy na 1,3 miliardy korun, a tržby o miliardu vyšší než loni.
KKCG se podle něj bude snažit víc využívat terminály Sazky. Od letoška už spolupracuje s Air bank a Home Creditem. Klienti Air bank mohou v síti Sazky vybírat i hotovost a klienti Home Creditu ji zase mohou využít při měsíčních splátkách úvěrů. „Jednáme i s dalšími poskytovateli finančních služeb, kteří poskytují mikropůjčky, a hledáme také synergie s naší CK Fischer. Lidé by například nemuseli platit zájezdy na pobočkách v hotovosti, ale na terminálech Sazky,“ uvedl Dyntar.
Možnosti růstu v oboru hledá KKCG formou další expanze do zahraničí. „Podali jsme předběžnou nabídku na koupi jedné loterijní společnosti v západní Evropě. Podniká hlavně v kurzových sázkách a má výbornou technologickou platformu a řízení rizik. V kurzových sázkách za konkurencí v Česku zaostáváme,“ říká Dyntar s tím, že rozhodnutí o koupi této firmy padne už během léta.
Touto transakcí se snaží KKCG získat i tým dalších odborníků, které potřebuje také kvůli vstupu do největší řecké loterijní společnosti OPAP. Spolu s Jiřím Šmejcem a ruským miliardářem Nesisem vyhrála tendr na třetinový podíl v OPAP, který kvůli splácení státního dluhu prodával řecký stát. „V současné chvíli se finalizuje kupní smlouva a probíhá schvalování této transakce antimonopolním úřadem. Podle dohody se Šmejcem a Nesisem se budeme aktivně podílet na řízení řecké loterie,“ říká Dyntar.
Celá KKCG loni vydělala 4,9 miliardy korun (191 milionů eur). Z toho 46 milionů eur vydělala z drtivé většiny její těžební skupina zaměřující se na plyn a ropu MND. Zbytek pochází z přecenění investice do Sazky.
V letošním roce je Komárkovo impérium připraveno investovat přinejmenším stejně jako loni – osm až deset miliard korun. Zatímco loni bylo největší investicí dokoupení 50procentního podílu v Sazce od PPF Petra Kellnera za 5,3 miliardy korun, letos půjde obdobná suma na pořízení 11 procent v řeckém OPAP.