Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Ze života Karla Komárka

Čeští boháči pod lupou: Karel Komárek

2012–03–12, i-point.cz

Po Sametové revoluci zakládá se třemi sty tisíci korunami vypůjčenými od svého otce Karla Komárka staršího společnost KKCG. Karel Komárek se do čela českého byznysu vypracoval od píky, i když jak se později ukázalo, měl všechny předpoklady k tomu, aby uspěl. Jeho otec měl díky svému působení v několika průmyslových firmách a na postu funkcionáře Českého svazu výrobních družstev dobré kontakty, což se Komárkovým později dokonale zúročilo.

Začátky byly jako u každého rozjíždějícího se podniku těžké. Ovšem podle vlastních slov se Karel Komárek dokázal vypracovat především díky vytrvalosti a velké pracovitosti. Klíčovým obdobím pro něj byla ale privatizace v 90. letech. S půjčkou 500 milionů korun od státní slovenské firmy SPP začal skupovat akcie plynárenských distribučních společností a Moravských naftových dolů. Další kapitál získal od německého Ruhrgas, který je dnes součástí skupiny E.ON. Během krátké doby se pak hodnota akcií regionálních energetik zněkolikanásobila.

Peníze vydělané na obchodech s akciemi distribučních firem a těžbou plynu a ropy ve vlastní firmě MND začínají Komárkovi investovat do dalších oborů. Již od svých začátků se chovají jako predátoři, kteří se specializují na nepřátelská převzetí. Mezi českými byznysmeny má Komárek pověst „sudiče“. Zjednodušeně lze říci, že se soudí o cokoliv a s kýmkoliv. Své by o tom mohl vyprávět například známý podnikatel David Beran, který s Komárkem dříve spolupracoval (spoluvlastnil ŽDB a měl i podíl ve strojírenských Vítkovicích) a později se s ním soudil, a přišel tak o značnou část svého majetku. „Komárek to dělá vždycky stejně,“ řekl pro HN David Beran. „Uzavře s vámi smlouvu s arbitrážní doložkou, kde jsou vysoké smluvní pokuty. Když na to přistoupíte, je to začátek vašeho konce.“

Podnikatelovo jmění vyčíslil v roce 2007 časopis Týden na 26 miliard korun a zařadil jej tak na čtvrté místo v pořadí nejbohatších Čechů. Vlastní soukromé letadlo a luxusní vilu v Brtnici u Velkých Popovic. Jeho manželka Lenka dostala za rozchod s ním údajně 900 miliónů korun. Má s ní dvě děti.
Zdroj: novinky.cz

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít