Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Další podnikatelské aktivity

Komárek jde do boje o Sazku naplno. Pokusí se o nepřátelské převzetí

1. 2. 2011, HN

S Ulčákem bychom se shodli, ale kvůli Hušákovi dohoda padla, řekl k jednání o budoucnosti Sazky Radovan Vítek, největší věřitel Sazky.

Boj o Sazku se ještě více dramatizuje. Skupina KKCG jednoho z nejbohatších Čechů, miliardáře Karla Komárka, v úterý pozdě v noci vystoupila jako jeden z největších věřitelů a zapojila se naplno do války o největší loterijní společnost. Komárka se dotklo, že majitelé a vedení Sazky vůbec nereagovali na přátelskou nabídku finančního vstupu do Sazky z tohoto víkendu.

„Finanční a investiční skupina KKCG … předložila v neděli 30. ledna 2011 představenstvu společnosti Sazka přátelskou investiční nabídku. Tato nabídka představovala řešení a stabilizaci současné finanční situace společnosti Sazka a byla zárukou podpory pro další rozvoj společnosti, zejména českého sportu,“ uvedla KKCG v prohlášení.

Podle výkonného ředitele skupiny Jiřího Radocha tato nabídka přestala v úterý platit. „Společnosti Sazka jsme mimo jiné nabízeli pomoc při restrukturalizaci, a to zejména v situaci, kdy, dle našeho názoru, nelze bez vnější pomoci současnou situaci řešit jinak než insolvencí,“ a dodává, že nabídka měla časové omezení. Když nepřišla ze strany Sazky žádná reakce, tak podle Rajnocha pozbyla platnosti.

Komárek se však Sazky nevzdává a pokusí se ji ovládnout proti vůli jejího šéfa Aleše Hušáka a akcionářů – sportovních svazů.

„Skupina KKCG zároveň oznamuje, že se stává jedním z největších věřitelů společnosti Sazka,“ stojí dále v prohlášení.

KKCG neuvádí, v jaké výši pohledávky drží. Podle informací HN odkoupil v minulých dnech pohledávku banky Fortis ve výši zhruba 300 milionů korun zhruba za 75 procent její hodnoty, a dále několik dluhopisů, údajně v hodnotě asi 15 mil eur (tj. cca 375 ml Kč). Informaci se však nepodařilo oficiálně potvrdit.

Komárek vlastní také směnky Sazky. „Některé pohledávky v Komárkově držení jsou již splatné,“ řekl HN zdroj informovaný o situaci v Sazce.

Vítek vs. Komárek

Dalším významným hráčem, který o Sazku usiluje, je Radovan Vítek, který už dříve skoupil velkou část pohledávek a dluhopisů Sazky a 17. ledna na Sazku podal insolvenční návrh.

„Mohu potvrdit, že jednání se Sazkou o společné dohodě, která by zabránila hrozící insolvenci, krachla. Musím ocenit vstřícnost a konstruktivní přístup Martina Ulčáka, jehož návrhy na dohodu pro mě byly akceptovatelné. Přesto postoje Aleše Hušáka dohodu znemožnily,“ uvedl Radovan Vítek, největší věřitel loterijní společnosti Sazka.

„Za těchto okolností i nadále trvám na svém návrhu na insolvenční řízení. Věřím, že dojde k vyhlášení insolvence a reorganizaci společnosti,“ dodal Vítek.

Radovan Vítek vlastní bankovní pohledávky za Sazkou v celkové hodnotě 1,45 mld. korun, z nichž necelých 950 milionů korun je po splatnosti a úročeno vysokým sankčním úrokem. Vítek dále vlastní přes čtvrtinu dluhopisů, kterými Sazka financovala výstavbu vysočanské O2 Arény.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít