Ze života Karla Komárka
Komárkovi se dělí. Rodině zůstanou strojírny, synovi ropa
28. dubna 2010, MF Dnes
Jedna z nejbohatších rodin v Česku si rozdělí majetek. Karlovi Komárkovi mladšímu bude patřit celá ropná a finanční část, zbytek rodiny si nechá strojírenské firmy.
Spory o to, jak dělat dál byznys, vyvrcholily v rodině Komárkových, které patří holding KKCG, rozdělením firmy. Karel Komárek senior, který je zakladatelem hlavně průmyslové části skupiny, MF DNES potvrdil, že on, jeho dcera a jeho bratr se dohodli s Karlem Komárkem juniorem, že půjdou svojí cestou.
„Peníze a majetek samozřejmě jsou důležité, ale pro mě to není to rozhodující pro život,“ naznačil Karel Komárek starší exkluzivně MF DNES podstatu rozkolu v rodině.
Doposud vlastní členové rodiny Komárkových holding KKCG přes čtyři lichtenštejnské nadace. Největší, padesátiprocentní podíl držela Valea Foundation Komárka juniora, 30 procent patřilo přes další nadaci Jitce Komárkové, zbylé dvě nadace jsou Komárka seniora a jeho bratra Františka. Ti drželi přes nadace v holdingu po deseti procentech.
Kdo je kdo?
Karel Komárek junior
Největší akcionář holdingu. Firmu původně soustředěnou na plynárenství a ropu rozšířil o finanční firmy, vydavatele časopisů či komerční televizi TOP TV, která však zkrachovala. Do rodiny přivedl i CK Fischer. Všechny tyto aktivity mu i po rozdělení zůstanou.
Karel Komárek senior
Holding spoluzakládal, ale měl v něm jen malý podíl. Je konzervativní investor, opatrný na peníze. Ve sporech se zahraničními akcionáři prosazoval ze začátku tvrdý postup.
Jitka Komárková
Sestra Komárka juniora. Členka představenstva KKCG a druhá největší majitelka holdingu. Na veřejnosti nikdy nevystupovala. Zpočátku měla ve firmě na starosti ekonomiku a účetnictví.
František Komárek
Bratr Komárka seniora, měl na starosti hlavně aktivity skupiny v těžbě ropy. Jeho doménou byla vyjednávání v Rusku, kde skupina získala několik ropných polí. V holdingu měl s bratrem nejmenší podíl.
Nové rozdělení, které by se mělo stvrdit dohodou v nejbližších dnech, bude vypadat tak, že tři nadace, Komárka seniora, Jitky a Františka Komárkových, budou vlastnit nově založenou firmu Bonatrans Group se sídlem na Maltě. Do ní se vyčlení z nynější části KKCG Industry tři klíčové strojírenské firmy, které předloni vydělaly přes dvě miliardy korun: Bonatrans, ŽDB a Kovosvit MAS.
„Záleží nám na těchto společnostech. Nechci vést jenom spory o peníze od zeleného pražského stolu,“ vysvětlil Komárek starší, proč si nechávají právě strojírenskou část.
Trojice by ještě měla zaplatit Komárkovi juniorovi vyrovnání v hodnotě řádově kolem stovky milionů eur. Komárkovi mladšímu zůstane sice celá zbylá část, tedy ropná a plynárenská divize Oil and Gas, finanční divize Finance a divize Investments, ale hlavně první z uvedených částí se výrazně smrskne.
Z holdingu totiž zároveň s částí rodiny odcházejí i dva spolumajitelé ropné části, německý E.ON Ruhrgas a slovenský plynárenský kolos SPP – s nimi se musí Komárek junior vypořádat.
E.ON dostane odstupné v řádu stovek milionů eur, SPP pak získá doposud společnou firmu SPP Bohemia, v níž jsou podzemní zásobníky, akcie distributorů plynu na severu a jihu Moravy a ve východních Čechách. Převzetí tohoto majetku včera už schválil slovenský antimonopolní úřad.
Komárkovi mladšímu tak ve výsledku zůstane 100 procent Moravských naftových dolů, které těží na jihu Moravy ropu a plyn, k tomu těžební licence v Severním moři a Pákistánu a ropná pole v Rusku. Na jednom z nich, v Tjumenské oblasti, bylo nedávno navrtáno ložisko ropy a nyní se zkoumají možnosti těžby.
Kdo se chtěl vlastně soudit?
Spory mezi Komárkovými se táhly zhruba posledních pět let. Především šlo o to, jak by se měla skupina dál rozvíjet.
Zatímco Komárek senior je konzervativní, zaměřoval se hlavně na průmysl a pomalejší růst, juniora kromě ropy a strojírenství lákaly více i velké finanční operace a investice do byznysu, jako jsou média či aerotaxi.
Napětí v rodině navíc způsobovaly i hádky se spolumajiteli – v ropné divizi válčili Komárkové o manažerskou kontrolu s firmou E.ON Ruhrgas a SPP, v průmyslové části vedli arbitráže a soudní spory s bývalým obchodním partnerem Davidem Beranem.
S Beranem, který Komárkům pomáhal dříve získávat podíly ve strojírenských firmách i Moravských naftových dolech, mělo KKCG založit středoevropský Průmyslový holding.
Podnikatelé se však rozhádali, nedošlo k naplnění uzavřené smlouvy, a stejně jako s německými a slovenskými akcionáři se rozjela vlna arbitráží a žalob. V arbitrážích s Beranem také KKCG prohrálo přes miliardu korun, na druhou stranu však několik miliard a lukrativní akcie na Beranovi vysoudilo.
„Nejsem člověk, který vyhledává soudní spory, osobně se nesoudím s nikým,“ tvrdí Komárek starší. Odmítá tak informace, že jedním z důvodů rozštěpení rodinného holdingu je to, že právě on chtěl pokračovat v soudech s E.ON a SPP a trval na řešení konfliktů žalobami.
„Dohoda o vyrovnání s těmito akcionáři je připravena již od loňského roku a my už s tím nyní nebudeme mít nic společného,“ uzavřel Komárek.
Vypořádání všech podílů a odstupné by mělo být dokončeno do poloviny roku. Do té doby by se také měly stáhnout všechny žaloby.
Mluvčí Karla Komárka juniora Daniel Plovajko řekl, že právě rozdělení majetku fakticky umožní i ukončit spory se zahraničními akcionáři, které všechny vyčerpávaly.