Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Souboj titánů

Ruhrgas hrozí českému státu arbitráží

23.05.2008, Hospodářské noviny

VÁLKA AKCIONÁŘŮ MORAVSKÝCH NAFTOVÝCH DOLŮ

Válka akcionářů o Moravské naftové doly (MND) se přiostřuje. Zahraniční partneři české miliardářské rodiny Komárkových se bojí, že definitivně ztratí kontrolu nad svými podíly. Dochází jim trpělivost a zvažují, že využijí mezinárodní dohody o ochraně investic. Zažalovali by tak stát o desítky miliard korun.

Společníky a zároveň protivníky Komárkových v impériu, které loni vydělalo téměř půldruhé miliardy korun, je německý E.ON Ruhrgas a Slovenský plynárenský priemysel (SPP). Podíly v naftových dolech drží prostřednictvím firem Europgas (tu vlastní Komárkovi napůl s Ruhrgasem) a SPP Bohemia (v níž má polovinu Europgas, polovinu SPP). Komárkovi tak nepřímo v dolech ovládají 37 procent, stejně jako Ruhrgas, a SPP drží téměř 26 procent.

Majetek mimo dosah

Němci a Slováci se ale ke svému majetku nedostanou: v Europgasu i naftových dolech vládnou opatrovníci, jmenovaní soudy na návrh Komárkových. V SPP Bohemia sice loňský pokus o prosazení opatrovnice podle představ Komárkových nevyšel, jejich lidé ale zase bezpečně ovládli statutární orgány.

Ruhrgas sice nedávno vyhrál arbitráž proti Komárkovým ve Vídni, přístup k majetku mu to ale nezajistilo. Teď čeká změnu.

„Čekáme, že se Komárek bude chovat v souladu se smlouvami. Pokud ne, zkusíme využít všech možností k ochraně našeho majetku v Česku včetně mezinárodní dohody o ochraně investic,“ sdělil HN mluvčí Ruhrgasu Adrian Schaffranietz.

„Spoléháme na spravedlnost. Svá práva budeme chránit,“ dodává mluvčí SPP Dana Kršáková.

Jak je možné, že Komárkovi s ani ne polovičním podílem celé impérium opanovali? „Na valných hromadách vždy prosadili své návrhy i své lidi do orgánů – obvykle tak, že jejich člověk jako předseda valné hromady vyloučil zástupce ostatních akcionářů z hlasování. Partneři to vždy u soudu napadnou, soudní řízení se ale táhnou obvykle tak dlouho, že pravomocně často není ani po dvou letech rozhodnuto,“ popisuje zdroj z SPP Bohemia. U soudů, které první kauzy už uzavřely, většinou vítězí česká strana.

Akcionáře znepokojuje, že Moravské naftové doly vyvedly část majetku v miliardových hodnotách do nově zakládaných dceřiných firem. Třeba průzkumné a těžební aktivity skončily ve firmě MND, zásobníky plynu zase ve firmě Gas Storage. Protivníci Komárkových zpochybňují i znalecké posudky na cenu přesouvaného majetku.

KKCG: Jednáme férově

Mluvčí Komárkových Daniel Plovajko ujišťuje, že za majetkovými přesuny nelze hledat snahu o poškození protivníků. „Jde o standardní proces. Cílem je oddělit činnosti regulované státem, tedy skladování plynu či distribuce, od činností neregulovaných, jako je průzkum a těžba ropy a plynu. Podobně to přece dělají i jiné firmy,“ říká.

Plovajko dodává, že němečtí a slovenští akcionáři o svůj majetek nepřijdou, je-li ve stoprocentních dceřiných společnostech naftových dolů. To protivníky neuspokojuje: „Ruhrgas a SPP nevědí, co se v těch firmách děje,“ řekl HN zdroj z SPP Bohemia.

Spor rodiny Komárkových s partnery, kteří pomáhali financovat rozjezd jejich byznysu, začal před dvěma lety, když se čeští podnikatelé rozhodli masově investovat do těžby ropy a plynu. Němce a Slováky to znepokojuje.

Komárkovi zatím komerčně těží kromě Česka jen zemní plyn v Pákistánu, průzkumy ale vedou kromě Pákistánu i v Súdánu a Německu a zajímají se o těžbu ropy v Rusku. V případě úspěchu mohou být tyto projekty vysoce ziskové, zároveň však nesou obrovské riziko. Jak Ruhrgas, tak SPP se přitom soustředí na mnohem konzervativnější, byť méně ziskové obchody s plynem.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít