Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Telekomunikace

Nový operátor by měl do Česka přijít ještě letos, aukce kmitočtů pro LTE odstartovala

11. listopadu 2013, novinky.cz

V pondělí začalo přihazování v aukci kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE, díky které by měl ještě letos přijít na trh nový operátor. Draží se celkem 40 bloků frekvencí v pásmech 800, 1800 a 2600 MHz. Souhrnná vyvolávací cena je 8,7 miliardy korun. Vyplývá to z informací Českého telekomunikač­ního úřadu.

Do aukce se přihlásilo pět firem, vedle trojice současných operátorů, tedy T-Mobilu, Telefóniky a Vodafonu, to jsou dva zájemci o vstup na trh, Sazka Communications ze skupiny KKCG Karla Komárka a Revolution Mobile, která vznikla přejmenováním PPF Mobile Services po jejím prodeji řediteli Tomáši Budníkovi. Samotná PPF se rozhodla aukce neúčastnit kvůli koupi Telefóniky.

„Účastníci přistupují vzdáleně k elektronickému aukčnímu systému a podávají své nabídky na jednotlivé aukční bloky. Přihazovat mohou vždy 5 % vyvolávací ceny. Aukce probíhá v pracovních dnech mezi 9. a 17. hodinou, každý den je naplánováno osm aukčních kol. Na příhoz mají účastníci v každém kole 20 minut. Každé kolo aukční systém vyhodnotí a pošle účastníkům zprávu o jeho výsledku,“ konstatoval mluvčí ČTÚ Martin Drtina.

Aukční elektronická fáze výběrového řízení měla skončit do konce letošního roku.

Aukce by měla mít podle očekávání ČTÚ proti předchozí nevydařené soutěži rychlejší průběh. „Počet aukčních kol a tím i délka aukce závisí na aktivitě účastníků. Dražba končí podle pravidel stanovených Aukčním řádem ve chvíli, kdy se vyrovná nabídka s poptávkou a budou splněny další stanovené předpoklady týkající se například uplatnění práva stažení nabídky nebo vynechání aukčního kola. Podle odhadu ČTÚ by aukční elektronická fáze výběrového řízení měla skončit do konce letošního roku,“ dodal Drtina.

V nejlukrativnějším pásmu 800 MHz, které umožňuje efektivně pokrýt velké území, ČTÚ vyčlenil část pro nové zájemce o vstup na trh. To se nelíbí nynějším operátorům a podmínku napadli několika žalobami a stížnostmi k Evropské komisi. Žaloby Telefóniky a Vodafonu již Městský soud v Praze odmítl jako předčasné.

S výnosem z aukce ve výši deset miliard korun počítá návrh státního rozpočtu na příští rok. Předchozí aukci ČTÚ na jaře zrušil kvůli chybně nastaveným podmínkám, kdy se soutěž stále protahovala a souhrnná cena přesáhla 20 miliard korun. Výše vydražené ceny podle Nováka v opakované aukci rozhodně nebude důvodem k jejímu ukončení.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít