Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Další podnikatelské aktivity

Při obřím podvodu s mákem okradli šestého nejbohatšího Čecha

9. srpna 2013, 5plus2

Trojice podvodníků připravila jednoho z nebohatších Čechů o čtvrt miliardy korun. Soud je poslal dohromady na 16 let do vězení. Hlavní aktérka přitom již podobně podváděla v minulosti, ale soud jí tehdy šestiletý trest vězení odpustil ze zdravotních důvodů.

Pro šestého nejbohatšího Čecha Karla Komárka to byla lákavá investice: Nabídka, aby koupil šest tisíc tun máku, které pak prodá se ziskem přes 75 milionů korun.

Jenže místo výdělku nakonec muž, který kontroluje například cestovní kancelář Fischer, Moravské naftové doly, má podíl ve strojírenském gigantu Vítkovice či loni zcela ovládl Sazku, zřejmě navždy odepsal téměř čtvrt miliardy korun. Mák byl totiž fiktivní, a stejně tak falešné byly smlouvy, které měly dokázat, že je to bezpečná investice, protože na něj již čekají odběratelé v zahraničí.

Případ z druhé poloviny roku 2011 uzavřel ve středu Vrchní soud v Praze. Marcelu Stavjaníkovou ze Zlína jako hlavní organizátorku podvodu poslal na osm let do vězení, její manžel Josef Stavjaník vyvázl s tříletou podmínkou. Pětiletý trest si pak odnesl neratovický zemědělec a obchodník s komoditami Josef Pospíšil.

Stavjaníková s nabídkou výnosné investice oslovila Komárka před třemi lety. Tomu se nápad koupit šest tisíc tun máku za 264 milionů korun a poté jej prodat za 340 milionů korun zalíbil. A nechal kvůli tomuto obchodu založit dokonce firmu Ravileta.

Jen trocha odpadu

Mák měl nakoupit právě Pospíšil a uskladnit jej ve skladech ve Starém Kolíně. Stavjaníkovi jej poté ukázali představitelům firmy Ravileta a vyinkasovali zálohu 237 milionů korun. Jenže jak se brzy ukázalo, mák byl ve skladu jen naaranžovaný a bylo ho maximálně 500 tun. A vlastně to ani mák nebyl.

„Bylo tam 500 tun pofiderního zboží, odpadu makového,“ uvedla soudkyně Pavla Augustinová. 6000 tun navíc představuje takřka polovinu tuzemské produkce máku. „To zboží v tom skladu být ani nemohlo, protože nebylo v tomto množství ani vykoupeno,“ podotkla.

Když Ravileta zjistila, že ve skladech není to, co tam mělo být, podala trestní oznámení. A policie trojici počátkem loňského roku zatkla.

Komárkova Ravileta se také při procesu s trojicí přihlásila jako poškozená. „Nemám zmocnění to komentovat,“ řekl Andrej Lokajíček, který Raviletu jako zmocněnec zastupoval u soudu.

Do konfliktu s Komárkem? Sebevražda

Jeden z obžalovaných – Pospíšil – se pak ke všemu doznal. A jako hlavní organizátorku označil právě Stavjaníkovou.

Stavjaníkovi to ale popírají. Vše prý způsobil právě Pospíšil, který podvedl i je. Přiznávají pouze jedinou věc: že pro obchod s mákem sháněli investory.

S Pospíšilem se prý potkali před několika lety, když chtěli nastartovat podnikání. A on jim prý navrhl, aby otevřeli obchod s mákem a ořechovou směsí. S Pospíšilem se prý domluvili, že oni seženou peníze a investory a on zase zboží. „Že nezajistí mák, jsem nemohla tušit,“ uvedla Stavjaníková.

„Já podepsal ručení veškerým svým majetkem. Proč bych šel do konfliktu s jednou z největších finančních skupin v ČR, vždyť by to byla sebevražda,“ argumentoval zase Stavjaník. I když obchody domlouvala jeho žena, on vše formálně zajišťoval, protože jeho manželce soud zakázal podnikat a řídit firmy.

Tomu, že hlavní viník je Pospíšil, který chtěl svalit vinu na jiné, ale soud neuvěřil. „Tím, že vše doznal, Pospíšil usvědčil nejen je, ale především sám sebe. To že se snaží snížit míru své odpovědnosti tím, že říká, že jednal pod nátlakem, je jiná věc,“ řekla Augustinová. Podle nich navíc Stavjaníkovy usvědčilo to, že doklady o budoucím prodeji máku byly falešné.

Odpouštíme, vězení by špatně snášela

Stavjaníková by přitom měla být ve vězení. Vrchní soud v Olomouci jí totiž potvrdil šestiapůlletý trest vězení – také za podvody při obchodování zboží. I když byl rozsudek pravomocný již v roce 2008, do vězení nikdy nenastoupila. Soud jí totiž ze zdravotních důvodů odpustil nástup trestu. „Byl ústavní posudek z oboru psychiatrie, že by ji výkon trestu mohl ohrozit na zdraví. Nepřísluší nám ho zpochybňovat,“ uvedla soudkyně Augustinová.

A nezaráží ji, že nyní je Stavjaníková bez problémů již 17 měsíců ve vazbě? A bylo tedy tehdejší odpuštění trestu v pořádku? „Spíš nás zaráží, že když tehdy dopadla tak dobře, že to znovu zkusila,“ konstatuje Augustinová.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít