Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Zdeněk Zbytek a politika

Ještě větší slepec, než jsme mysleli

http://blog.aktualne.cz/blogy/jan-Urban.php, 25. 9. 2014

Představme si, že prezident Edvard Beneš v období anšlusu – tedy obsazování Rakouska spřátelenými jednotkami wehrmachtu – odjede soukromě na čtyři dny na Rhodos, kde německý sicherheitsdienst pořádá už poněkolikáté v řadě mezinárodní setkání „expertů“. Nepřejícní pisálkové se podivují, že panu prezidentovi najednou nevadí, že hlavním hostitelem konference je důvěrník Adolfa Hitlera, bývalý říšský rozvědčík a šéf říšských drah. Nechápou, že takový detail je z pochopitelných důvodů pod prezidentovu rozlišovací schopnost. Jede tam přece soukromě na intelektuální setkání světových myslitelů. Že to zní hloupě?

Miloš Zeman v příštích dnech už poosmé, poprvé však jako český prezident, přijede na Rhodos na Ruskem organizovanou konferenci – a neptejte se, kdo ji v Rusku financuje. Hlavním hostitelem a zakladatelem konference je Zemanův dobrý přítel Vladimír Jakunin, bývalý rozvědčík KGB, dnes všemocný ředitel ruské železnice, ministr dopravy a důvěrník Vladimíra Putina. Zeman ho označuje za svého „dlouholetého přítele“, „který tuto konferenci skvěle řídí“ (https://www.youtube.com/watch?…). Taková prkotina, jako že Jakunin je jeden z nejtvrdších ruských „jestřábů“ vůči Ukrajině, a kvůli tomu i na seznamu osob, kterým Spojené státy a Austrálie zakázaly vstup na svoje území, Miloše Zemana evidentně nezajímá.

Arogantní sebestředná slepota současného českého prezidenta narazila na nový strop a on sám se stal zásadním bezpečnostním rizikem pro Českou republiku a její spojenecké závazky. Je tato „neformální návštěva“ Miloše Zemana na konferenci „Dialog civilizací“ vůbec v souladu s politikou ministerstva zahraničí a vlády? Kdo ji platí a kdo vybírá prezidentův doprovod? Tyto otázky jsou naprosto legitimní, protože při dřívějších návštěvách Miloše Zemana na Rhodos doprovázel třeba šéf českých komunistů Vojtěch Filip (agent StB Falmer) nebo Zemanův kamarád, bývalý armádní důstojník Zdeněk Zbytek, který chtěl v listopadu 89 jet na Prahu a potlačit demonstrace tanky.

Miloš Zeman už není soukromník a každý jeho krok je našimi spojenci hodnocen jako výraz politiky České republiky. Těžko někdo z nich pochopí, jak snadné je manipulovat sebestředného českého prezidenta. Proto je logické, že se objevují legitimní otázky po důvodech Zemanova jednání. Je otevřeně proruský a vědomě rozvrací naše spojenectví s NATO a EU, nebo je manipulován svým okolím, či snad dokonce vydírán?

Každý průměrný analytik si z otevřených zdrojů může dát dohromady dost varovné informace. Stejní lidé totiž v Praze už léta organizují tu ochutnávky moldavských vín v Břevnovském klášteře, tu, a tamtéž, konferenci se stejným názvem „Dialog civilizací“. Na večírcích se mluví převážně rusky a mezi účastníky patří bývalí rozvědčíci (Igor Střelec), bývalí agenti StB Vojtěch Filip, Jan Kavan, nebo stejně bývalý agent, dnes pravoslavný metropolita, otec Kryštof. Hlavním hostem večerů byl vždy – Miloš Zeman. Je obtížné si jenom představit, že tento kamarád toho nejrizikovějšího prostředí, které v České republice existuje, a je nezpochybnitelně napojeno na ruské zpravodajské služby, má dnes k dispozici materiály rozvědky a BIS, které o nich píší. Strašná představa.

Snad alespoň nekomunistická opozice si ve Sněmovně prezidenta podá a bude po ministerstvu zahraničí a po premiérovi chtít vysvětlení jeho podivných kroků.

Česká republika, jejíž prezident dnes už představuje zásadní bezpečnostní riziko pro mezinárodní zakotvení státu, tedy i nadále pro spojence zůstává hádankou.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít