Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Zdeněk Zbytek a manželka prezidenta republiky

Manželka Zemana: Prodává moldavská vína!

25. února 2010, Blesk

Manželka Miloše Zemana (66) Ivana (45) má hodně zajímavé povolání. Zaměstnal ji Zemanův kamarád a politický podřízený, kterému pomáhá prodávat vína z Moldávie!

V minulých dnech se v politických kuloárech objevila zvěst, že by manželka bývalého premiéra a politického navrátilce Miloše Zemana měla pracovat pro ruský ropný gigant Lukoil. Českou pobočku ruské firmy, která usiluje o řadu státních zakázek, přitom vede jeden ze sponzorů nové Zemanovy strany Martin Nejedlý.

Zemanová prodává vína

„Moje manželka ani neví, co Lukoil je. Rozhodně pro tuto firmu nepracuje,“ vyvrátil spekulace o práci své ženy sám Zeman. Blesk.cz ovšem zjistil, že manželku Zemana zaměstnává jeho jiný kamarád a člověk velmi úzce napojený na Zemanovu Stranu práv občanů Zdeněk Zbytek.

Zemanová pracuje ve Zbytkově firmě Mold Vin Cz, která se zabývá dovozem moldavských vín. Manželka bývalého premiéra v této firmě vede oddělení obchodu, což potvrzují i internetové stránky firmy. „Ano, paní Zemanová u nás opravdu pracuje,“ připustili zástupci firmy.

Zbytek Rusko dobře zná

Zbytek je přitom bývalý voják z povolání, který v komunistické armádě dosáhl vysokých hodností a velel tankové divizi. Po revoluci se pak vrhl na podnikání v mnoha oborech. Poslední roky je pak Zbytek označován za pravou ruku Zemana. Podle zdrojů z okolí „jezevce z Vysočiny“ to byl právě Zbytek, který přesvědčil bývalého předsedu sociálních demokratů k návratu do politiky.

Zeman napojení na Rusko odmítá

Úspěšný podnikatel navíc vede i jihočeskou buňku Zemanovců. V podstatě se tak dá říci, že Zemanova manželka je zaměstnána u politického podřízeného svého manžela. Velmi aktivní podnikatel Zbytek má těžiště svého podnikání v Rusku. „Stavím teď v Rusku elektrárny. Prodávám do Ruska, protože to teritorium znám, vystudoval jsem tam válečnou akademii. Na tom přece není nic divného, přece nebudu prodávat někam, kde to neznám,“ přiznal v časopise Týden.

„Kdyby šlo všem českým politikům o blaho téhle země tak jako mě, tak by nikdy neskončila v takové zoufalé situaci, v jaké je teď,“ odbyl veškeré spekulace o „kamarádství“ s Ruskem sám Zeman.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít