Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Zdeněk Zbytek a Miloš Zeman

Nejsem jako Šlouf, jsem voják, tvrdí tankista Zbytek

06.02.2010, Týden

Šedá eminence Zemanovy Strany práv občanů Zdeněk Zbytek soupeří o svůj vliv na expremiéra se silným protihráčem Miroslavem Šloufem. Z rozhovoru, který Zbytek poskytl časopisu TÝDEN, vyplynulo, že se příliš v lásce nemají.

Osmapadesátiletý Zdeněk Zbytek, dříve velitel tankové divize v komunistické armádě, má na starosti kampaň Zemanovy strany v jižních Čechách. Muž, který se označuje za milionáře, i když podle odhadů jeho obchodů s Ruskem je miliardářem, do ní vložil sto tisíc korun. „Do celostátního financování se nepletu,“ říká Zbytek. Financování celé kampaně má na starosti další výrazná postava s komunistickou minulostí – Miroslav Šlouf.

„Nejsme dva kohouti na jednom smetišti, ale lobbista a voják, to jsou různé povahy, to nejde dohromady. Mirek Šlouf je schopný organizátor, ale nemáme spolu žádné drobné. On dělal celý život politiku, já jsem byl v armádě,“ shrnuje Zbytek svůj vztah ke Šloufovi. Na argument, že jen podle toho se měřit nedá, vždyť i Zeman je politik, se Zbytek naježí: „Nesrovnávejte nesrovnatelné! Zemana se Šloufem, to byste mě naštvala.“

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít