Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Zdeněk Zbytek a politika

Podnikatel Zbytek promluvil o Babišovi a StB, špatných diplomatech a Rusku

11. 2. 2014, parlamentnilis­ty.cz

Politické špičky dělají z Ruska uměle Říši zla, ale tak to není. Tuzemští diplomaté jsou až na výjimky zabarikádovaní na svých ambasádách a zajímají je jen dobře placené funkce. Andrej Babiš žádným agentem StB nebyl. Kde končí argumenty, u blbců začíná ideologie. Tohle všechno sdělil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz bývalý velitel československé tankové divize a dnešní významný podnikatel v oblasti zahraničního obchodu Zdeněk Zbytek.

Zdeněk Zbytek:

V době, kdy byl Andrej Babiš údajným agentem StB, byl mladý chlapec. A co takový mladík asi mohl nosit za informace? Byl bezvýznamným pracovníkem zahraničního obchodu, a to je všechno. Jde o naprosto bezvýznamnou kauzu. Osobně si ho vážím, protože na rozdíl od jiných byznysmenů, peníze, které vydělává, investuje v Česku, a ještě do zemědělství. Klobouk dolů. Například Petr Kellner investuje své peníze nejvíce mimo republiku, třeba v Rusku. Do politiky šel Babiš podle mě proto, že jej začalo velmi ohrožovat korupční prostředí, které zde vládne. Držím mu palce. Česká politická scéna potřebovala mezi ty líné kapry nasadit štiku, což on je. Druhá věc je, že o státní správě nic neví a bude záviset na tom, jaký tým lidí si vybere. Politika nespočívá v promluvách před televizními kamerami, ale v nudném legislativním úřadování. Naše země je dnes řízená sedmi tisíci zaplevelenými zákony. Když bude chtít něco změnit, bude muset měnit zákony. Fandím mu.

Přátelím se se spoustou lidí z ODS, KDU-ČSL, ČSSD. Nehodnotím politickou příslušnost, ale zajímá mě, co dotyčná osoba umí a co ne. Buď se budeme jen přátelit, anebo uděláme společný byznys. Tam je to ale má dáti, dal. Ideologicky nesmyslné rozškatulkování naší společnosti je špatné. Diskutoval jsem několikrát i s Miroslavem Kalouskem, a dokonce jsem s ním v některých věcech i souhlasil. Nesmí to být demagogie. Když končí argumenty, tak se většinou říká, že jsme staré struktury, agenti KGB, GRU či něčeho jiného. Jestliže jsme agenti, tak je na nás třeba ihned podat trestní oznámení. Kde končí argumenty, tak u blbců začíná ideologie.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít