Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Zdeněk Zbytek a Miloš Zeman

Šlouf má slabinu. Špatné kontakty na Rusko

18. 9. 2013, Respekt

Když se řekne prezidentská kampaň Miloše Zemana, slyšíme ihned ozvěnu – Look! Oil! Jeden z bonmotů při volbě prezidenta se snažil naznačit, že za ne zcela průhledným financováním předvolebních aktivit Miloše Zemana mohou stát peníze ruského ropného giganta, společnosti Lukoil. A vedla tam i hodně zjednodušená linka. Vše režíruje Miroslav Šlouf a jeho velký spojenec Martin Nejedlý – spolumajitel tuzemské dceřiné společnosti Lukoilu užívající výhod Šloufových kanceláří v centru Prahy.

Existovala i poměrně slušná indicie. Nejedlého společnost získala od vlády Mirka Topolánka lukrativní smlouvu na dodávku leteckého benzínu na tehdejší ruzyňské letiště. „U Topolánka to prosadil Marek Dalík,“ spekulovala média a odkazovala na přátelství dvou velkých politických lobbistů a jejich umění prosadit u svých šéfů velké obchody.

Není vůbec vyloučeno, že Miroslav Šlouf svému příteli Nejedlému s ruzyňskými dodávkami pomohl. S Markem Dalíkem se vídali a Dalík se netajil respektem vůči někdejšímu hlavnímu poradci premiéra Miloše Zemana. Jenže boj o vliv na Zemana se v druhé půli minulé dekády odehrával jinde a stratég Šlouf v něm tahal za kratší konec. Daleko větší kontakty v Rusku měl někdejší plukovník komunistické armády Zdeněk Zbytek. A ani se tím netajil.

Založil Klub Rusko, spolek, který byl a stále je největším propagátorem ruských investic v Česku. Spolek pořádal semináře a setkání, kterých se pravidelně účastnil Miloš Zeman. Zbytek zval současného prezidenta pravidelně i na setkání Světového veřejného fóra na řeckém Rhodosu. Pod svět objímajícím jménem se skrývala ruská lobbistická společnost s úzkým napojením na prezidenta Putina a ruské tajné služby.

Jak se dnes ukazuje, tyto aktivity byly pro moc Miloše Zemana daleko podstatnější než schopnost Miroslava Šloufa prosadit pro svého přítele Nejedlého, potažmo ruský Lukoil, slušný obchod. Pochopil to nakonec i Nejedlý, který v současném boji o křesla do sněmovny neztratil za svého kamaráda ani slovo. Šlouf je totiž jen taková druhá česká liga využívající příležitosti politického výsluní k uzavírání výhodných obchodů.

Světové veřejné centrum nebo Klub Rusko mají daleko větší možnosti prosadit obchody, o nichž se Šloufovi vůbec nesnilo. O těch obchodech nebo investicích budou v Rusku rozhodovat právě lidé kolem Putina a jeho tajných služeb – a to je úplně jiná hra, než umí rozehrát někdejší komunální komunistický aparátčík.

Tedy nemylme se, Šlouf nekončí proto, že by se v očích Miloše Zemana nebo nového vedení jeho strany nějak zdiskreditoval svými minulými lobbistickými tahy. Nekončí ani proto, že by si někdo ze SPOZ myslel, že by Šloufovo jméno mohlo být před volbami pro stranu přítěží. Byl z kandidátky vyškrtnut, protože má v Rusku horší kontakty, než Miloš Zeman potřebuje.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít