Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Zdeněk Zbytek a politika

Babiš chce obnovit finanční policii, na MF končí „cifršpion“ Cícer

02.02.2014, ceskenoviny.cz

Ředitel Finančního analytického útvaru (FAÚ) Ministerstva financí Milan Cícer ve funkci končí, ministr financí Andrej Babiš (ANO) již má jeho nástupce. Měl by jím být Libor Kazda, bývalý vedoucí plzeňské expozitury protikorupční policie. Cícer podle Babiše odchází na vlastní žádost, z rodinných důvodů požádal o přeložení do Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Babiš to dnes řekl v Otázkách Václava Moravce České televize. Uvedl také, že by měla být obnovena finanční policie. Kazda dnes na dotaz ČTK textovou zprávou sdělil, že zatím nechce žádné skutečnosti komentovat.

Ředitel Finančního analytického útvaru Ministerstva financí Milan Cícer vystoupil 19. května v Praze na tiskové konferenci, jejímž tématem bylo zhodnocení dosavadních opatření proti daňovým únikům a další chystaná opatření.

„Já jsem s panem Cícerem mluvil, on zůstane ve strukturách ministerstva financí. On z rodinných důvodů požádal o přeložení do jiného útvaru v rámci ministerstva financí,“ uvedl Babiš. Cícer má zároveň Babiše informovat o možnostech, jak zkvalitnit spolupráci jeho útvaru s celníky, finančním úřadem a policií.

Cícer řekl serveru Lidovky.cz, že do Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových nastoupí 10. února. Nový ředitel podle něho přebere úřad, který je v chodu a dobře funguje. „Pořád je ale možné minimálně na úrovni boje proti daňovým únikům se posouvat dál,“ dodal. Zároveň odmítl spekulace, že útvar funguje na politickou objednávku. „Myslím, že to ani nelze, protože zákon je nastaven dost striktně,“ řekl s tím, že kauzy, kterými se útvar zabývá, by měly zůstat v určitém stupni utajení do té doby, než o nich soud nebo jiný příslušný orgán ve finále rozhodne.

Podle něho ho ministr Babiš poprosil, aby mu své myšlenky předal ještě v uspořádané podobě právě v návaznosti na možnost zlepšení boje proti daňovým únikům. Ať už z hlediska FAÚ, policie nebo daňové a celní správy. „Mám to v hlavě. Na nějaké formě spolupráce jsme se domluvili, zatím bych to ale nechtěl komentovat,“ řekl serveru.

Babiš v televizi zmínil i nástupce Cícera. „Měl by to být pan Kazda, který pracuje v policii 17 let a dělá na expozituře v Plzni. Je to člověk, který se vyzná v boji proti finanční kriminalitě,“ uvedl bez podrobností ministr financí. V ČT také potvrdil, že funkci ministra financí za hnutí ANO nabídl bývalému viceguvernérovi ČNB Luďkovi Niedermayerovi.

Libor Kazda v minulosti pracoval u policie na republikovém úřadu vyšetřování. Podle tisku se účastnil vyšetřování několika známých případů hospodářské trestné činnosti, jako byla soudně dosud neuzavřená kauza údajného podílu miliardáře Pavla Tykače na vytunelování CS fondů nebo stíhání bývalého šéfa Škody Plzeň Lubomíra Soudka za tunelování podniku (Soudek byl nakonec osvobozen). Podle serveru Lidovky.cz byl Kazda, jenž v současnosti působí v civilu, také členem mezinárodního týmu, který se zabýval podvody s emisními povolenkami v rámci Evropské unie.

Podle Babiše by také měla být obnovena finanční policie. „Měli bychom vyčlenit z policie specialisty na boj s daňovými úniky,“ řekl.

Babiš chce také na jednání vlády předložit návrh na snížení schodku rozpočtu na letošní rok na 107 miliard korun z původních 112 miliard, a to zavázáním pěti miliard z rezerv. O jaké prostředky se bude jednat, Babiš nevěděl. Zmínil, že byl „v práci“ poprvé v pátek. „Mě kritizují, že rozpočet jsem nečetl, no nečetl, ani ho nebudu číst. Nemůžu číst 900 stran. Jsou tam na to lidi, za to jsou placení, a já dělám strategii,“ dodal ministr financí s tím, že zásadní věci si načte. Babiš také bude usilovat, aby v roce 2015 byl schodek rozpočtu pod 100 miliardami ko­run.

Podle Babiše je nutné začít šetřit a přestat plýtvat. V roce 2014 chce Babiš klást důraz na čerpání peněz z eurofondů, zaměří se také na potírání podvodů s DPH v tzv. karuselových obchodech. Jejich objem podle odhadů dosahuje v ČR 2,7 procenta HDP. Podle šéfa ANO je potenciál ušetřit v delším čase 150 miliard korun. Rezervy jsou podle něj u eurofondů, ve vybírání daní, až 100 miliard se týká karuselových obchodů a 20 až 30 miliard leží v hmotných rezervách. „Nevidím důvod, proč by stát měl mít peníze ve státních hmotných rezervách,“ dodal Babiš.

Také zavedení elektronických registračních pokladen není podle Babiše řešení. Preferuje chorvatský model elektronických tržeb napojených na centrálu, s tamní vládou plánuje jednat o jeho zakoupení. „Chceme prověřit, zda ten model je nejlepší. Předpokládám, že dřív než v roce 2016 se to nedá stihnout,“ dodal ministr.

Šéf ANO znovu uvedl, že sociální demokracii neumožní, aby nominovala svého zástupce na pozici náměstka pro daně. „Vysvětlil jsem mu (Sobotkovi), že náměstek pro daně není možný. Nabídl jsem mu jiný post náměstka, budeme o tom jednat v úterý. Tyhle politické zvyky se mi nelíbí, každý by měl být zodpovědný za svůj resort,“ řekl Babiš v ČT.

Finanční policii zrušil tehdejší ministr vnitra Ivan Langer v roce 2006. Od 1. ledna 2007 byla její část sloučena s protikorupčním oddělením a zbytek příslušníků přiřazen k dalším celostátním oddílům. Podle Langra finanční policie pracovala sice kvalitně, ale pomalu, a navíc se prý její činnost zdvojovala s jinými útvary. Její zrušení mělo zrychlit a zefektivnit odhalování finanční kriminality.

Vizitka ředitele Milana Cícera (41)

Datum a místo narození: 27. srpna 1972 v Českém Krumlově.

Vzdělání: právnická fakulta Masarykovy univerzity v Brně (titul Bc.), právnická fakulta Západočeské univerzity v Plzni (titul Mgr.).

Současné funkce: ředitel Finančního analytického útvaru Ministerstva financí ČR (od dubna 2009).

Kariéra: v roce 1991 nastoupil k policii a postupně se vypracoval až na vyšetřovatele jihočeské hospodářské kriminálky; posléze nastoupil k finanční policii, přičemž v letech 2004 až 2006 vedl její daňový odbor; posléze pracoval v Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality a od ledna 2008 byl náměstkem jeho ředitele; před nástupem do čela FAÚ krátce dělal zástupce ředitele cizinecké policie v Českých Budějovicích.

Ostatní:

  • Do čela vlivného Finančního analytického útvaru (FAÚ) jej jmenoval ministr Miroslav Kalousek v dubnu 2009, tedy těsně před svým odchodem z úřadu. V tisku se pak v této souvislosti spekulovalo, zda byl Cícer do funkce dosazen jako Kalouskovi oddaný člověk. Někdejší šéf rozvědky a současný člen správní rady Nadačního fondu proti korupci Karel Randák dokonce v sobotní Mladé frontě Dnes prohlásil, že Cícer „sloužil pro ničení politických nepřátel Miroslava Kalouska“. Cícer nicméně vždy odmítal, že by působil na něčí objednávku.
  • Cícerovi zastánci zdůrazňují dobré fungování FAÚ pod jeho vedením. „S aktivitou FAÚ jsem neměl problém, byla produktivní, profesionální, nestranná,“ nechal se v tisku slyšet Jan Fischer, který byl posledního půl roku ministrem financí.
  • V tisku se několikrát objevila spekulace, že z postu náměstka ředitele Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality musel Cícer koncem roku 2008 odejít kvůli údajným vazbám na pražskou ODS, především na primátora Pavla Béma a kontroverzního podnikatele Romana Janouška.
  • Jeho příbuzným je předlistopadový armádní důstojník Zdeněk Zbytek, který se angažuje ve Straně práv občanů – zemanovci.
  • Ministr financí Andrej Babiš dnes oznámil, že Cícer v čele FAÚ končí. Údajně z rodinných důvodů požádal Cícer o přeložení do Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít