Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Zdeněk Zbytek a Miloš Zeman

Zbytek: Sloužil jsem straně a vládě, teď Miloši Zemanovi

18. 10. 2009, Týden

Rozhovor

Miloš Zeman má podivuhodný vkus: nejdřív v devadesátých letech vybral za poradce bývalého aparátčíka Miroslava Šloufa, teď je jeho pravou rukou podnikatel Zdeněk Zbytek. Muže, který byl před Listopadem zapáleným komunistou a velel tankové divizi, dnes živí obchody s Ruskem. A kvůli bezpečnostnímu riziku se o něj zajímá BIS.

Jste úspěšný podnikatel, budete sponzorovat Zemanovu stranu?

Od té doby, co mě Dobrovský (polistopadový ministr obrany Luboš Dobrovský – pozn. red.) vyhodil z armády, se už devatenáct let úspěšně živím sám. Nemám korunu dluhů, korunu úvěrů. Takhle se má hospodařit, tak by měl hospodařit i stát. A určitě dám jako člen strany příspěvek.

Předpokládám, že budete hlavní sponzor a dáte tučnou sumu.

Ani korunu nedám na billboardy, ty ani Miloš Zeman nechce. Ví, že je to nesmysl. Ani na reklamu do novin, vždyť to stojí šíleně peněz. Proč bych měl jako podnikatel podporovat mé kolegy podnikatele z mediálních agentur a novin. Zaplatím benzín do Zemáku.

Živí vás obchody s Ruskem, do roku 1989 jste velel tankové divizi. Vaše přítomnost v blízkosti politika může být vnímána jako bezpečnostní riziko.

To jsou hloupé kecy, které cíleně vypouští kruhy blízké BIS. Já se tomu směju a děkuju jim, že mi dělají zadarmo reklamu.

V Rusku máte neobyčejně dobré vazby, to je přece pravda.

Vždyť tam podnikám, stavím tam teď elektrárny. Prodávám do Ruska, protože to teritorium znám, vystudoval jsem tam válečnou akademii. Na tom přece není nic divného, přece nebudu prodávat někam, kde to neznám.

Kamarádíte se s panem Střelcem? S kým? Kdo to je? Igor Střelec, bývalý komunistický špión. Viděla jsem vás spolu na dvou večírcích, které jste pořádal.

Jo? A pak kdo je tady špion. Igor Střelec, toho znám, to je sympatický kluk, sportovec, ale nikdy jsem s ním žádný byznys nedělal. Zvu ho, když dělám vinobraní nebo nějaké akce. Tam chodí všichni od komunistů po antikomunisty. Kdybych byl nějaký špión, tak mě snad musí zavřít, ne?

Špióni se sledují. A vaše sídlo v Praze Na Zátorce v hledáčku BIS je.

Kdybychom pracovali pro cizí mocnost, tak nás přece musí zavřít. Nikdy jsem nebyl trestaný, nikdy mě nechytli ožralého v autě. Mám řádně vystudované tři vysoké školy, dvě v Česku a jednu v Rusku, platím daně. A jestli mě sledují, tak jsem jenom rád. Aspoň mi nikdo neukradne auto.

Jaká je vůbec vaše motivace podporovat politickou stranu?

Vyznávám názory Miloše Zemana. Jestli někdo může tuhle zemi zachránit, tak je to on. A vadí mi, co se tady děje. Třeba pan Tvrdík. Za nás by nemohl velet ani četě! A on byl ministr obrany a pak přivedl aerolinky do bankrotu. Když jsem byl velitel divize, on končil vysokou školu ve Vyškově jako finančník, pak rozdával vojákům v Jugoslávii žold, a pak se stal ministrem obrany. Já jsem musel mít tři školy a prokázat praxi, abych mohl velet tankové divizi. On se stal ministrem obrany z ničeho. To já bych mohl být prezident.

Vidím, že se vám stýská po starých časech.

Ale vůbec ne. Sloužil jsem straně a vládě, teď si dělám, co chci.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít