Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

J&T a Petr Kellner

Kellner půjčí miliardáři Křetínskému a J&T

17.12.2013, týden.cz

Skupina PPF bude financovat transakci, při níž miliardář Daniel Křetínský a skupina J&T koupí podíl PPF ve společném Energetickém a průmyslovém holdingu.

Informaci o financování potvrdilo on-line deníku TÝDEN.CZ několik zdrojů z energetických a finančních kruhů. Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera v současnosti jedná o prodeji svého podílu v Energetickém a průmyslovém holdingu do rukou Daniela Křetínského a J&T. Skupina PPF v současnosti vlastní v EPH podíl ve výši 44,44 procenta, 37,04 procenta patří J&T prostřednictvím private equity struktur a 18,52 procenta má Křetínský.

„O transakci se jedná už několik měsíců. Hlavním vyjednavačem je Daniel Křetínský,“ říká zdroj obeznámený s jednáním. Minulý týden, kdy se informace o prodeji objevily, přitom podle něj nebyla transakce uzavřena. „Je to kvůli tomu, že není zajištěné financování.“ Mluvčí EPH Daniel Častvaj nekomentoval ani to, zda se transakce připravuje. Podobně se vyjádřil mluvčí PPF Radek Stavěl: „Spekulace na trhu nekomentujeme.“ Sdílnější nebyla ani mluvčí J&T Banky Monika Veselá.

Skupina PPF by však mohla prodat svůj podíl v EPH na dluh. Buď by akcie EPH ve svém držení převedla a vznikla by jí pohledávka vůči Křetínskému a skupině J&T, nebo by mohla půjčit kupujícím peníze. Skupina PPF si hodlá celou transakci pojistit. „Půjčí jim třicet miliard. Všechny akcie EPH budou zástava,“ uvádí dobře informovaný zdroj z energetických kru­hů.

Křetínský a J&T by tak museli akcie zastavit. Při potížích se splácením by se však mohlo stát, že by akcie holdingu propadly skupině PPF. „Nákup EPH je iniciativou Křetínského, který nechce v EPH silného partnera, jako je Kellner,“ říká další finančník, podle něhož skupina PPF zřejmě zafinancuje obchod tak, že Křetínskému rozloží splátky v čase.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít