Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Daniel Křetínský

Kdo je Daniel Křetínský, šéf Sparty a spoluvlastník holdingu, který zakládají PPF a J&T?

3. února 2009, MF Dnes

Na výsluní se dere další mladý boháč. Právník Daniel Křetínský se stává vlastníkem dvaceti procent nového holdingu, který zakládají dvě silné finanční skupiny: česká PPF a slovenská J&T.

„Dnešní Česko je pro lidi, jako jsem já, jednou velkou příležitostí,“ řekl před pár lety Křetínský.

Třiatřicetiletý Daniel Křetínský patří mezi nejvýraznější postavy českého byznysu posledních let. Ve službách slovenské finanční skupiny J&T se podílel na řadě objemných transakcí.

Nyní se posouvá na samý vrchol. Má získat pětinový podíl a nejvyšší post v novém holdingu, pod nějž budou spadat dosavadní průmyslová aktiva J&T. Křetínský se na jejich "sběru“ podílel zásadním způsobem. Jenom komořanská elektrárna a teplárna, podíl v Pražské energetice a Plzeňská energetika mají hodnotu patnáct až dvacet miliard korun.

J&T a skupina PPF Petra Kellnera budou mít v novém holdingu po čtyřiceti procentech, Křetínský dvacet. S Kellnerem v zádech bude mladý byznysmen silnější a dají se očekávat další velké akvizice, případně budování nových energetických zdrojů. Právě o nich mladý finančník už léta hovoří.

Podíl v novém holdingu Křetínský získává za dlouhodobý a mimořádný přínos při budování skupiny J&T. Zní to pateticky, ale je to tak. Na obchodu vydělá i Kellner, v PPF lidé jako Křetínský nejsou. Co je na tomto mladém elegánovi tak výjimečného?

Honem rychle nahoru

Většina lidí z velkého byznysu považuje Křetínského za slušného, bystrého a inteligentního člověka. Pochází z elitní brněnské rodiny. Jeho otec je vedoucím katedry teorie programování na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity, matka je ústavní soudkyně.

Křetínského profesní kariéra je v mnoha ohledech ohromující. Vystudovaný právník a politolog začínal u J&T v roce 1999. Slovenští finančníci neměli v Česku dostatek lidí a to čerstvému absolventovi pomohlo ke strmému vzestupu. Záhy se dostal k velkým transakcím. Nebylo mu ani třicet a už rozhodoval případy v řádu stovek milionů.

Daniel Křetínský

Narodil se v Brně roku 1975. Vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity a na téže fakultě se stal bakalářem politologie. Nejprve působil jako koncipient v brněnské advokátní kanceláři Gottweis & Partner. V roce 1999 odešel do Prahy a začal pracovat pro slovenskou finanční skupinu J&T. Je šéfem fotbalového klubu Sparta. Zejména jeho zásluhou se J&T začala orientovat na energetický byznys. Hraje golf, sbírá moderní umění a jezdí ve sportovním voze Maserati.

V roce 2002 osobně dojednával financování skupiny kolem TV Nova. Bylo to v době, kdy televizi řídil Vladimír Železný. "Byl opravdu velmi mladý, ale férový a spolehlivý. Na čem jsme se dohodli, vždy platilo,“ vzpomíná dnes na jednání s Křetínským přímý účastník tehdejších transakcí.

Na začátku roku 2003 byl jmenován partnerem J&T. Zjednodušeně řečeno to znamenalo, že získal právo podílet se na ziscích. Do konce roku 2007 se každoročně pohybovaly v řádu miliard. S "partnerským pasem“ se pustil do budování průmyslového konglomerátu, který dnes tvoří na dvě desítky firem. Byl to on, kdo investice J&T nasměroval do energetiky. Jde o nejlepší obchody, jaké kdy slovenská skupina udělala. Jen na akciích společnosti ČEZ vydělali slovenští finančníci pro sebe a vybrané klienty (čeští a slovenští stamilionáři a miliardáři) desítky miliard korun.

Kromě energetických a strojírenských podniků patří do průmyslového portfolia J&T také uzenářské firmy Kmotr – Masna Kroměříž, Krahulík – Masozávod Krahulčí a Vysočina Hodice. Výroba salámů Křetínského uchvátila. V minulosti často nadšeně plánoval, jak výbornou vysočinu a další trvanlivé salámy budou uzenářské podniky J&T vyrábět.

Křetínského ambice v tomto byznysu byly větší než zmíněné tři akvizice do uzenářských firem. Poslední nákup proběhl v roce 2005. Blízko k rozšíření salámového portfolia měl o rok později.

Na konci března 2006 Křetínský vyjednával s Andrejem Babišem, majitelem Agrofert Holdingu. Šlo o to, že Babiš nebo J&T koupí masokombináty toho druhého. Představy obou stran však byly rozdílné a z obchodu sešlo. Do oboru navíc vstoupili silní slovenští investoři – Penta a multimiliardář Milan Fiľo.

Nepříliš povedená Sparta

Zlatý hoch Křetínský má za sebou na první pohled jenom samé úspěchy, při detailnějším pohledu však najdeme i výrazné propadáky. Asi nejviditelnějším je fotbalový klub AC Sparta Praha.

J&T ho koupila za 554 milionů v polovině roku 2004 od pasovského tiskárenského a mediálního podnikatele Axela Diekmanna. Vedení J&T nebylo obchodu nakloněno a Křetínský se musel zaručit, že se bude o Spartu osobně starat a neoslabí se tím jeho akviziční tažení.

Nový holding

Vznikající energetickoprů­myslový holding bude ze čtyřiceti procent vlastnit PPF, stejný podíl bude mít J&T a dvacet procent připadne Danielu Křetínskému. Součástí nového holdingu bude podle týdeníku Euro společnost United Energy právní nástupce, a. s. (provozuje například teplárnu v Komořanech); Pražská energetika (v ní má J&T 41 procent); Plzeňská energetika; ČKD – Blansko Holding; SOR Libchavy (výrobce autobusů); VČE Montáže (elektroenergetické stavby); PEAS (obchodník s elektřinou).

Klub se však propadl do těžkého marasmu. Nejen po stránce fotbalové, ale zejména finanční. Za poslední účetní období končící 30. června loňského roku vykázala Sparta historicky rekordní roční ztrátu 156 milionů korun. Desítky milionů prodělala i ve dvou předcházejících letech. Kromě toho jsou ona i její přímý vlastník J&T Credit Investments hodně zadluženi.

Pro skupinu J&T Sparta přesto vykonala "mnoho dobrého“. Nejlépe to vystihl Patrik Tkáč, mediální tvář skupiny. "Na obchodních jednáních v Moskvě bych byl za jiných okolností asi nikdo. Když řeknu, že vlastníme Spartu, Rusové s námi hned jednají jinak,“ řekl předloni slovenskému časopisu Trend.

Křetínský si krátce po příchodu na Letnou vybájil Spartu jako klub, na jehož zápasy budou chodit celé rodiny. Když se mu něco nelíbí, okamžitě zasáhne. Při jednom ze starších zápasů mezi Spartou a Baníkem se na hlavní tribuně ozval výkřik "polský Židi“. Křetínský vstal a směrem ke křiklounovi zaburácel. Pokřiky ustaly.

Některé fotbalové příznivce v minulosti dráždil svým sportovním vozem Maserati, které stávalo před vchodem do VIP prostor letenského klubu. Lidskou tvář Křetínskému dodává dlouholetá přítelkyně Klára Cetlová. Sympatická mladá žena je členkou rozkladové komise České národní banky a správní rady Fondu pojištění vkladů. Dříve pracovala v Komisi pro cenné papíry a řídila odbor legislativy finančního trhu na ministerstvu financí. Stávalo se, že tato mladá dáma v útrobách stadionu vlídně pohovořila se staršími příznivci a činovníky Sparty. A v případě potřeby nabídla rámě. Dříve narození sparťané pak jen zářili.

K veteránům je zdvořilý i Křetínský. Jedinou výjimku představoval Jan Berger, nejlepší hráč, který kdy v dresu Sparty běhal po hřišti. Mladého byznysmena se zřejmě dotkla Bergrova slova pronesená na začátku srpna 2005 v časopi­se Týden.

"Lidé jako Křetínský fotbalu vůbec nerozumějí. Jenom klub vedou, dávají do něj peníze. Mám pocit, že fotbal se dělá jinak. Nejdřív Sparta vyhodila Hřebíka (trenér Jaroslav Hřebík, pozn. red.), pak ho vzali zpátky. Křetínský věděl, že to Hřebík umí s médii, proto ho povolal zpátky. To se nedělá.“

Zálusk na uhlí

Diskutovat s Křetínským o elektroener­getice, teplárenství či fosilních palivech bylo v minulosti radostné a obohacující. Propojený byznys ho zcela pohltil. O opravdu veliký obchod se mladý právník a politolog poprvé pokusil v roce 2003. Tehdy velel útoku na majoritní státní podíl v Severočeských dolech. J&T podporovaná britským koncernem International Power nabídla prostřednictvím Škrobárny Brno zdaleka nejvyšších 6,8 miliardy korun.

Daleko za sebou nechala konkurenty z Penty a majitele Mostecké uhelné. Penta a J&T se tehdy hodně "pošťuchovaly“. Křetínský označil Marka Dospivu, jednoho ze dvou hlavních vlastníků Penty, za verbálního agresora. Z obou stran létaly náznaky o tom, kdo vlastně v 90. letech vytuneloval slovenskou Drôtovňu Hlohovec.

Fotbal především

"Fotbal má extrémní společenský dopad na výchovu mládeže… A ve chvíli, kdy se mají investovat peníze do sportu, tak se všichni tváří zděšeně. Přitom stát ročně vydává miliardy na provoz divadel, a odpovědně říkám – jakožto příznivec opery a divadla – že společenský dopad těchto dotací je minimální,“ řekl loni Křetínský týdeníku Ekonom.

Vláda nakonec tendr zrušila a podíl za mnohem vyšší částku prodala polostátnímu energetickému holdingu ČEZ.

Na podzim roku 2004 se Křetínský zase intenzivně zajímal o černouhelnou společnost OKD. Projevil se jako skvělý prognostik a vizionář. "Kdyby nám to celé prodali, dali bychom za to až 40 miliard korun. Určitě bychom dali dohromady další investory,“ řekl na přelomu let 2004 a 2005.

Později se ukázalo, že i za tuto cenu mohla J&T na koupi OKD obrovsky vydělat. Doly nakonec pohltili investoři kolem miliardáře Zdeňka Bakaly. Za státní podíl zaplatili směšných 4,1 miliardy korun.

Byl to Křetínský, který za J&T vyjednával o možné akvizici Mostecké uhelné. Jenže opět neuspěl.

Téměř poloviční podíl hnědouhelné firmy mu vyfoukl agresivní finančník s pošramocenou pověstí Pavel Tykač. "Chodil k nám v džínách a tričku. Hodně se na uhlí vyptával. Když se všechno dozvěděl, tak to bez nás koupil,“ řekl Křetínský krátce po roztržce s Tykačem. Byl to on, kdo Tykačovi dokonale vyložil byznys s hnědým uhlím a pozici Mostecké uhelné. Říká se tomu miliardová konzultace zadarmo.

Dnešní vztah mezi J&T a Tykačem je nepřátelský. Obě strany na sebe naházely hodně špíny. Za delší provaz tahá Tykač. Zcela jasně naznačil, že slovenská skupina má finanční obtíže. Tykač v minulosti vložil do J&T miliardy korun.

Křetínský se však uhlí rozhodně nemíní vzdát.

V posledních letech vybudoval nadstandardně dobré vztahy s šéfy polostátního gigantu ČEZ. Výsledkem je, že J&T se Severočeskými doly, stoprocentní dcerou polostátního energetického holdingu, podaly společnou nabídku na německou hnědouhelnou firmu s dlouhým názvem: Mitteldeutsche Braunkohlenge­sellschaft. Její roční těžba je zhruba dvakrát vyšší, než s jakou pro letošní rok počítají vlastníci společnosti Sokolovská uhelná.

Bratři z magistrátu

Křetínský je "kontaktní“ člověk. Bleskově dokáže zaujmout, polichotit, pochválit, a zároveň jít přímo k jádru věci. Tato taktika si patrně získala přízeň některých pražských politiků. Zejména těch, kteří zastupují hlavní město v dozorčí radě a představenstvu Pražské energetiky. Jsou to politici ODS Milan Jančík a Martin Langmajer; za ČSSD pak Miroslav Poche a Petr Hulinský.

J&T vstoupila do pražské energetické společnosti pod Křetínského vedením v roce 2004. Holdingu ČEZ zaplatila 4,4 miliardy korun za 34procentní podíl. Křetínský se stal členem dozorčí rady a navázal těsné spojenectví s majoritním vlastníkem, jímž je Pražská energetika Holding. Jde o společný podnik mezi Prahou (51 %) a německou EnBW Energie Baden-Württemberg.

J&T a pražskými politiky kontrolovaná Pražská energetika Holding začaly jednat ve shodě proti dalšímu akcionáři. Tím bylo se 14,2 procenty Ministerstvo práce a sociálních věcí. Tandem finančníků a politiků nepustil zástupce ministerstva do orgánů společnosti a zcela ho odřízl od vlivu na její chod. Požadoval jediné: odchod resortu z Pražské energetiky. Tuto vizi dlouhodobě prosazoval zejména Křetínský.

Tlak vyvrcholil loni v červnu. J&T a spřátelení pražští politici prosadili nevyplacení dividendy z rekordního konsolidovaného čistého zisku ve výši 2,46 miliardy korun. Jak to zdůvodnili? Firmu prý čekají velké investice.

Ministerstvo se tedy pod brutálním tlakem rozhodlo přistoupit na podmínky diktované především J&T a vyměnit podíl v Pražské energetice za akcie ČEZ. Ministr práce Petr Nečas (ODS) k tomu v deníku E15 uvedl: "Ostatní akcionáři firmy spolu jednají ve shodě. My tak nemáme žádnou kontrolu nad řízením PRE ani nad její dividendovou politikou.“ Resort práce pak udělal obchod, na kterém tratil. Akcie ČEZ se navíc výrazně propadly a ministerstvo v poslední době prodělalo dalších mnoho set milionů korun.

J&T a Pražská energetika Holding si podíl ministerstva rozdělily rovným dílem. Slovenská skupina dnes prostřednictvím společnosti Honor Invest vlastní 41,1 procenta Pražské energetiky, Holding pak 57,9 procenta.

Už bez účasti Nečasova ministerstva se konala 8. října 2008 valná hromada Pražské energetiky. A rozhodla o historicky nejvyšší dividendě. Akcionáři "zapomněli“ na nutné investice, o kterých hovořili loni v létě, a rozdělili si 2,4 miliardy korun. Na J&T, respektive Honor Invest, připadla téměř miliarda. Pokud by se dividenda vyplácela s účastí ministerstva, dostal by tento resort 340 milionů korun a slovenští finančníci 816 milionů.

MF DNES zaslala Danielu Křetínskému několik otázek týkajících se zejména nového holdingu s PPF. Mluvčí J&T Martin Maňák však svého šéfa omluvil: "Zatím je předčasné cokoli komentovat. Nový holding ještě nemá ani jméno, o všem teprve jednáme, a pan Křetínský nechce vystupovat jako suverénní šéf, když jím formálně ještě není. Vůči partnerům to je neslušné.“

Je velmi pravděpodobné, že Křetínského čekají další velké obchody. Jak řekl před čtyřmi lety MF DNES: "Dnešní Česko je pro lidi, jako jsem já, jednou velkou příležitostí.“

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít