Kauzy
J&T – slovenské plynovody a energetika
Křetínský finišuje s koupí slovenských plynovodů
26. 9. 2012, E15
Největší nákup, jaký kdy realizovala česká firma v zahraničí, je na spadnutí. Energetický a průmyslový holding podnikatelů Daniela Křetínského, Petra Kellnera a Patrika Tkáče potvrdí během příštích týdnů podle informací deníku E15 z více zdrojů vstup do Slovenského plynárenského průmyslu.
EPH je ochoten zaplatit za 49procentní podíl dosavadních německých a francouzských akcionářů v SPP zhruba 60 miliard korun. Na obchodu vydělá také většinový akcionář, slovenský stát, který po dohodě s novým spoluvlastníkem získá výraznější podíl na řízení podniku.
Z pohledu EPH jde o vyšší investici, než by byl uvažovaný nákup elektráren od společnosti ČEZ, ale i převzetí českých plynovodů Net4Gas, o které také usiluje. „Tranzitní kapacita slovenských plynovodů je proti českým zhruba dvojnásobná,“ přibližuje současné jednání o ceně dobře informovaný zdroj. Kapacita se blíží stovce miliard metrů krychlových plynu ročně. SPP se navíc kromě páteřní přepravy strategické suroviny zabývá i obchodem a distribucí.
I když cenu teoreticky srážejí dolů dřívější úvahy ruského Gazpromu, že při přepravě plynu obejde Ukrajinu a tím i Slovensko, vlastník SPP má na druhé straně jistotu díky dlouhodobým kontraktům s ruským gigantem do roku 2028. Ve hře už není varianta, že by stát vlastnicky oddělil SPP od dceřiné firmy, která provozuje plynovody, i když určitá forma oddělení, takzvaného unbundlingu, podle evropských pravidel nutná bude.
Podíl v SPP prodávají společnosti GDF Suez a E.ON Ruhrgas, případně by prodej mohla zablokovat slovenská vláda. Ta by také mohla sama uplatnit předkupní právo. Kabinet Roberta Fica se ale k tomu podle dostupných informací nechystá. Jednání o budoucnosti SPP sice vláda odložila a ministerstvo hospodářství dostalo za úkol více rozpracovat také scénář, kdy by podíl kupoval slovenský stát. Jde však zřejmě o to, aby měl premiér po ruce veškeré argumenty, proč podobný postup není možný.
„Chci mít před veřejností čisté svědomí,“ řekl před několika dny Fico s tím, že stát v době, kdy přispívá na záchranný val eurozóny, další finanční prostředky k dispozici nemá. „Pro klid v duši ale chceme vidět také druhou stranu mince,“ dodal šéf vlády.
Bratislava by mohla nákupy EPH případně zablokovat, pokud by došla k závěru, že česká firma není takzvaným kvalifikovaným uchazečem. Holding, v němž drží největší podíl Petr Kellner, je dosud často považován spíše za finančního než strategického investora a nemá zkušenosti s plynárenstvím.