Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Kauzy

J&T a slovenský ministr financí

Slovenský ministr kauzu s výdělkem při přechodu na euro ustál

23. června 2008, Právo

Slovenský premiér Robert Fico v pondělí nepřijal demisi ministra financí Jána Počiatka. Počiatek nepřišel o křeslo navzdory tomu, že se krátce před nedávnou změnou kurzu slovenské koruny vůči euru setkal s představitelem finanční skupiny J&T, která na prudkém posílení koruny podle opozice vydělala.

J&T a některé další skupiny stojí v centru podezření, že využily úniku informací z vládních kruhů o změně centrální parity slovenské koruny a obohatily se o stovky miliónů korun. Počiatek i Biermann byli několik dní před určením nové centrální parity slovenské koruny hosty na jachtě finanční skupiny J&T, která v průběhu závodů F1 kotvila v Monaku.

Majitelé J&T Patrik Tkáč a Ivan Jakabovič v tom nespatřují nic neobvyklého, nařčení z nekalého obohacení odmítají a vyzývali, aby ministr v úřadu zůstal. „Pokud bude odvolaný ministr, který této zemi neuškodil, bude to z marketingových, nikoliv z faktických důvodů,“ uvedl Tkáč.

Majitelé odmítli tvrzení bývalého ministra financí Ivana Mikloše, že měli důvěrné informace o změně kurzu slovenské koruny a na tom vydělali. Tvrdí, že při velkých transakcích před určením nové centrální parity slovenské koruny se řídili pouze veřejnými prohlášeními premiéra Roberta Fica a guvernéra Národní banky Slovenska Ivana Šramka.

Setkání s ministrem bylo náhodné

Jakabovič dodal, že ministra Počiatka náhodou potkal v Monaku na závodech F1 a pozval ho na jachtu. „Dostali jsme se do situace, kdy bylo neslušné ministra nepozvat, a z jeho pohledu bylo neslušné pozvání odmítnout. Na naší jachtě bylo mnoho významných lidí z Monaka, Slovenska i Čech,“ uvedl Jakabovič.

Finančníci rovněž uvedli, že kauza je zpolitizovaná. „Vtahování do případu velké a známé firmy je pro politiky nástrojem ke zviditelnění vlastních zájmů prostřednictvím médií. Jediným zájmem těchto pánů je dosažení voličských preferencí. To by bylo v pořádku, ale oni to dělají na úkor někoho jiného, a tím jsme v tomto případě my,“ uvedl Tkáč.

Majitelé J&T upozornili, že politici z finančních skupin dělají škodnou. „Druhá největší finanční skupina na Slovensku už ohlásila přenesení sídla do Prahy. My tak můžeme učinit také,“ uvedl Tkáč.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít