Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Daniel Křetínský

Uplácelo se ve fotbale? Dostal jsem závažné informace, řekl Pelta u soudu

5. 6. 2014, LN

Týden před startem mistrovství světa v Brazílii se rozhodne, jestli se v českém fotbale uplácelo. V Praze pokračuje soudní řízení v kauze tzv. „Křetínského kabely“.

Jako svědci jsou k Okresního soudu pro Prahu-západ pozváni předseda asociace Miroslav Pelta, předsedkyně komise rozhodčích a členka výkonného výboru Dagmar Damková a sparťanský majitel Daniel Křetínský. Jeho svědectví by mohlo být klíčové.

Aféru začal soud poprvé projednávat v polovině dubna. Obžalovaní jsou bývalí rozhodčí Tomáš Adámek s Pavlem Býmou a Martin Svoboda, bývalý funkcionář druholigových klubů Čáslavi či Táborska.

Adámek tvrdí, že od Svobody v roce 2012 přijal dvousettisícový úplatek, aby ovlivnil prvoligové utkání mezi Jabloncem a Plzní (0:2), které se hrálo na jaře 2012. Býma nabídku úplatku údajně slyšel, ale neoznámil to.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít