Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Patrik Tkáč

Kdo z vás na to má?

08.03.2010, Týden

Ivan Jakabovič

Společně s Jozefem Tkáčem vlastní skupinu J&T – údajně jde o polovinu, ale stále častěji se hovoří o pouhé pětině. První milion vydělal Tkáč s Jakabovičem na kuponové privatizaci; bez podpory otce Jozefa, který v devadesátých letech řídil slovenskou Investiční a rozvojovou banku, by si o takovém úspěchu mohli nechat jenom zdát. V posledních letech se skupině J&T dařilo snad jen v energetice, kterou měl na starosti Daniel Křetínský a jejíž část letos prodali Kellnerově skupině PPF. Nechyběl na letošním koňském pólu na Štrbském plese, při cestování na kratší vzdálenosti dává stejně jako Patrik Tkáč přednost helikoptéře.

//Hospodářské noviny, 27.02.2012://

Skupina J&T Patrik Tkáč s Ivanem Jakabovičem podnikali po roce 1989 ještě jako studenti bratislavské Vysoké školy ekonomické – pašovali textil z Turecka. Skupinu J&T založili se svými otci Jozefem Tkáčem a Ivanem Jakabovičem st. (oba byli bankéři, uměli tedy pomoci s úvěry). V roce 1993 Tkáč s Jakabovičem rozjíždějí akciové obchody, vykupují akcie od drobných investorů z kuponové privatizace. K nejvýnosnějším obchodům J&T patří spekulace s akciemi ČEZ. J&T pak zakládá na Slovensku banku, s níž expanduje i do Česka, pořizuje banku ve Švýcarsku. Zaměřuje se na služby privátního bankovnictví pro movitou klientelu, spravuje depozita i státních firem či institucí. Do začátku krize J&T mohutně investovala do průmyslu, zdravotnictví, realit, hotelů či potravinářství. Její manažer Daniel Křetínský vybudoval silnou energetickou divizi (tu vložila do holdingu EPH, jehož spolumajiteli jsou dnes Křetínský a PPF). Křetínský dělal za J&T řadu výhodných obchodů se státním ČEZ. V posledních letech J&T většinu nefinančních aktiv vyčlenila do samostatných holdingů a sama se profiluje jako čistě finanční skupina, jejímž jádrem je banka s bilanční sumou převyšující 60 miliard korun.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít