Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Patrik Tkáč

Tykač s Křetínským končí uhelnou válku

27. 11. 2013, HN

Po osmi letech končí jeden z největších sporů v české energetice. Vyjednávací týmy miliardářů Pavla Tykače a Daniela Křetínského již mají téměř hotovou dohodu o mimosoudním vyrovnání, a to včetně finančních kompenzací. Podle informací HN by měla být dohoda podepsána do konce letošního roku.

Spory se táhnou již osm let a týkají se především cen uhlí z Tykačových lomů pro elektrárny Energetického a průmyslového holdingu, který řídí Křetínský. „Nemůžeme se k tomu vůbec vyjadřovat,“ říká šéf komunikace EPH Daniel Častvaj.

I když obě strany odmítají oficiálně vyjednávání komentovat, dohodu zároveň nepopírají. Podle hned několika dobře informovaných zdrojů HN jsou však jednání na dobré cestě.

Pavel Tykač je majitelem firmy Czech Coal, které patří hnědouhelný Lom Vršany.

Křetínský je šéfem a spolumajitelem EPH – 44,44 procenta patří PPF Petra Kellnera, 37,04 procenta bance J&T a zbytek Křetínskému. Spory se týkají především dodávek pro jejich společnost United Energy provozující zdroj v Komořanech a Elektrárny Opatovice, které zásobují teplem a teplou vodou Pardubice a Hradec Králové.

Poslední spor pochází z léta roku 2012. Czech Coal vypověděl kvůli údajnému půlmiliardovému dluhu smlouvu na dodávky uhlí Elektrárnám Opatovice. Elektrárny se nicméně obrátily na soud a ten předběžným opatřením přikázal Czech Coalu dodávat uhlí minimálně do konce roku 2013.

„Pro topnou sezonu 2013/2014 Elektrárny Opatovice disponují dostatečným množstvím uhlí,“ zahání obavy mluvčí společnosti Petr Zadák s tím, že variant řešení je několik.

Křetínský se například nechal slyšet, že Opatovice mohou spalovat uhlí z dalších zdrojů EPH, a v malém množství začal již dovážet i méně kvalitní uhlí ze svého německého dolu Mibrag. S vypršením kontraktu pro Opatovice v roce 2015 by ale bez dohody s Tykačem mohl mít EPH velké problémy.

Spory mezi oběma firmami se ale datují ještě do let 2005 a 2006, tedy těsně předtím, než Tykač koupil v Czech Coalu poloviční podíl (zbylých 50 procent dokoupil za 10,3 miliardy korun v roce 2010). Postupně firmy zabředly do několika sporů, od cen uhlí po údajné nedoplatky za teplo. V jeden moment dokonce firma Czech Coal na United Energy podala návrh na insolvenci kvůli údajnému dluhu 119 milionů korun.

Nynější ochota k mimosoudnímu vyrovnání vypovídá především o změnách na energetickém trhu, které se udály během posledního roku. Křetínský dlouho těžil z dobrých vztahů s ČEZ pod vedením jeho bývalého šéfa Martina Romana. I proto na Tykače dlouho tlačil díky končícímu kontraktu Vršan pro elektrárnu ČEZ v Počeradech.

To se ale změnilo s novým šéfem ČEZ Danielem Benešem. S tím se Tykač na jaře dohodl a Křetínský tak ztratil důležitého partnera. Poslední ranou pro EPH byl prodej elektrárny ČEZ Chvaletice, o kterou se ucházel, Severní energetické, bývalé dceři Czech Coalu, v které Tykač vlastní 40 procent.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít