Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

J&T a Petr Kellner

Skupina EPH má koupit vlastní akcie od PPF. Zruší je a zvýší tak podíly majitelů

15.05.2014, Ekonom

Jedná se v pořadí již o třetí případ, kde podnik vedený Křetínským nakupuje podíl odcházejícího akcionáře za firemní peníze. Stejným způsobem postupoval v minulých letech v případě průmyslové skupiny EP Industries.

Balík 40 procent akcií Energetického a průmyslového holdingu (EPH), který je zatím v držení skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera, možná odkoupí přímo holding EPH. Nabyté akcie následně zruší a zvýší tím podíl a vliv ostatních akcionářů.

Informace o neobvyklém způsobu provedení miliardového obchodu se objevila ve zprávě o hospodaření skupiny EP Energy, v níž jsou soustředěny hlavní aktivity holdingu EPH v oblasti energetiky. EP Energy před rokem uvedla dluhopisy na veřejný trh, a má tudíž povinnost zveřejňovat finanční výsledky i další kurzotvorné informace.

Po dokončení transakce by tak měl holding mít tři akcionáře se shodným podílem. Jednu třetinu akcií bude držet šéf EPH Daniel Křetínský, další třetiny pak slovenský miliardář Patrik Tkáč a firma J&T Private Equity Group, za níž stojí desítka klíčových manažerů finanční skupiny J&T.

Ve zprávě o hospodaření EP Energy je zmíněna i druhá varianta – „klasický“ odkup podílu PPF ze strany ostatních akcionářů. Ale i v takovém případě by hlavním dodavatelem peněz na vyplacení Kellnera zůstal energetický holding.

CE Energy, což je další z firem ze struktury EPH, totiž vydala své dluhopisy letos v únoru. Od investorů získala celkem 500 milionů eur. Emitent investory předem upozornil na to, že získané peníze mohou sloužit k financování změny vlastnických poměrů v holdingu.

Načasování transakce zůstává nejisté. Přinejmenším do konce května budou její manažeři dle informací týdeníku Ekonom vytíženi finalizací transakce se slovenskou vládou, týkající se přerozdělení vlivu ve Slovenském plynárenském priemyslu (SPP). Až poté se čeští a slovenští miliardáři vrátí k vyjednávání o změně vlastnických poměrů v EPH.

Jedná se v pořadí již o třetí případ, kde podnik vedený Křetínským nakupuje podíl odcházejícího akcionáře za firemní peníze. Stejným způsobem postupoval v minulých letech v případě průmyslové skupiny EP Industries, která za podíl patřící PPF zaplatila 2,75 miliardy korun a následně tyto akcie zrušila.

Podruhé došlo na tento postup letos v březnu, kdy holding EPH oznámil odkup menší části Kellnerova podílu. V důsledku této transakce se podíl PPF v energetické skupině sníží z původních 44,44 procenta na 40 procent. Stejný scénář se může opakovat v případě zbývajících 40 procent akcií.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít