Kauzy
J&T a Rusko
Skupina J&T koupila banku v Rusku
12. 4. 2007, HN
Česko-slovenská investiční skupina J&T Finance Group zahajuje expanzi v Rusku. Koupila malou moskevskou banku. Její jméno odmítla prozatím zveřejnit. Nový bankovní ústav se má stát odrazovým můstkem pro rozšiřování finančních služeb.
Přestože ruská centrální banka už udělila J&T souhlas s koupí sta procent finančního ústavu, jeho jméno investoři chtějí zveřejnit až po definitivním dokončení celé akvizice. J&T je tak po skupině PPF už druhým tuzemským investorem, který se snaží prorazit v ruském bankovnictví. „Ruskou federaci považujeme za mimořádně perspektivní trh,“ vysvětluje prezident J&T Finance Group Jozef Tkáč. Podle něj se má nová ruská banka stát zázemím pro rozvoj jeho skupiny v Rusku, podobně jako tomu bylo v roce 1998, když J&T vstupovala do České republiky.
Drobní zákazníci netáhnou
Tehdy v Česku slovenští obchodníci s cennými papíry začínali koupí malé Podnikatelské banky, kterou přejmenovali na J&T Banku. Následovalo rozšiřování finančních a obchodních služeb a dnes je J&T v Česku jedním z nejsilnějších hráčů v oborech privátního a investičního bankovnictví, investičního poradenství či správy kapitálových účastí. Navíc se skupina soustředí i na vlastní kapitálové investice – u nás koupila energetickou společnost United Energy, patří jí strojírny ČKD Blansko či dva velké masokombináty.
Na Slovensku jí patří televize, u nás chystá rozjezd digitálního zpravodajského kanálu. Vstoupila na developerský trh, na Slovensku investuje do zdravotnictví.
Bankovnictví pro drobné klienty finančníky z J&T zatím příliš nezajímá a změna v orientaci se zřejmě nedá čekat ani v Rusku.„Zajímají nás hlavně služby privátního a investičního bankovnictví,“ vysvětluje Patrik Tkáč, který má na starosti aktivity J&T Banky v České republice. V tomto oboru chce ale skupina získat významnou pozici na celém středoevropském trhu. J&T Banka kromě pobočky na Slovensku loni otevřela zastoupení v Řecku a před dvěma lety koupila švýcarskou IBI Bank.
Rusko finančníky láká
V Rusku je úspěšná už delší dobu finanční skupina PPF miliardáře Petra Kellnera. Před pěti lety tam získala bankovní licenci pro svou splátkovou firmu Home Credit a ve spotřebitelském financování a v platebních kartách patří mezi první tři největší finanční ústavy. Ke konci loňského roku už měla jedenáct milionů klientů a službami pokrývala prakticky celé Rusko. O expanzi na ruský trh už delší dobu usiluje skupina PPF i prostřednictvím své České pojišťovny. Její filiálka nazvaná Česká pojišťovna Rusko se zatím specializuje hlavně na doprovodné služby splátkového prodeje. Nedávné spekulace ruských médií, že patří mezi zájemce o koupi podílu ve významné ruské pojišťovně Ingosstrach, však Česká pojišťovna i PPF popřely.
Skupiny J&T a Profireal Group společně vstupují na ruský trh spotřebitelských úvěrů
9. 3. 2013, www.profirealgroup.com
Finanční skupina Profireal Group vstupuje se svou úvěrovou divizí PROFI CREDIT na trh spotřebitelských úvěrů v Ruské Federaci. PROFI CREDIT první pobočku zakládá v Petrohradě jako společný podnik se skupinou J&T.
PROFI CREDIT chce na ruském trhu poskytovat hotovostní půjčky, společnost se zaměří nejprve na fyzické osoby. Peníze jim začne půjčovat letos na podzim, první pobočku otevře v Petrohradě. „Rozvíjející se ruský trh spotřebitelských úvěrů je pro nás výzvou, vstup na něj vnímáme jako logický krok v rozvoji aktivit divize PROFI CREDIT,“ říká předseda představenstva skupiny Profireal Group David Chour.
PROFI CREDIT zatím působí v České republice, na Slovensku, v Polsku a v Bulharsku. Od roku 2000 poskytl svým klientům více než 700 000 úvěrů v celkové hodnotě přesahující 1,37 miliardy euro. „Od vstupu na ruský trh si hodně slibujeme. Do tří let chceme být jedním z největších poskytovatelů spotřebitelských úvěrů v evropské části Ruska,“ upřesňuje plány David Chour. Profireal Group podle něj přitom zvažuje vstup i na další rozvíjející se trhy v Evropě či Asii.
Na vstupu do Ruska se skupina Profireal Group dohodla se skupinou J&T. J&T v Rusku působí prostřednictvím své banky se sídlem v Moskvě. „S Profireal Group spolupracujeme při financování jejich aktivit ve střední Evropě. Jsme rádi, že se naše spolupráce prohlubuje a můžeme se tak v nově založeném společném podniku podílet na vstupu na ruský trh spotřebitelských úvěrů,“ říká generální ředitel J&T Banky Štěpán Ašer.
PROFI CREDIT poskytuje své úvěry fyzickým osobám i podnikatelům. K prodeji využívá vlastní síť úvěrových poradců. V současné době jich má po celé Evropě více než 6 000.
Finanční skupina Profireal Group je nadnárodní společnost, která působí na finančních trzích střední a východní Evropy již od roku 1994. Profireal Group tvoří tři divize. Divize PROFI CREDIT je významným poskytovatelem půjček a úvěrů, společnosti divize PROFIDEBT obchodují s pohledávkami a poslední divize PROFI INVESTMENT se zabývá rozvojem nových investičních projektů. Za 13 let podnikání se divizi PROFI CREDIT podařilo poskytnout více než 700 000 půjček a úvěrů v České republice, na Slovensku, v Polsku a v Bulharsku.
Bývalé sídlo IPB v centru Prahy koupili od J&T Rusové
5. 6. 2014, E15
Skupině J&T se téměř po dvou letech podařilo prodat bývalé sídlo Investiční a poštovní banky v Praze na Senovážném náměstí. Novým majitelem se stala ruská skupina UralNěftěGazStroj. A stejně jako slovenští finančníci, hodlá někdejší Cukrovarnický palác přestavět na luxusní hotel. Deníku E15 to potvrdil ruský investor.
„Projekt bychom chtěli zahájit nejpozději příští rok,“ uvedl zástupce nového majitele. Rusové nyní analyzují původní projekt a řeší, nakolik se ho budou držet. A hledají provozovatele hotelu. Za kolik východoevropští investoři palác koupili, si nechali pro sebe. Transakci nekomentovala ani J&T. Noví majitelé ani neřekli, kolik dají do přestavby budovy. Když J&T v roce 2008 slavnostně představila projekt hotelu (z něho později vycouvala), vyčíslila investici na 61 milionů eur. To je dnes zhruba 1,7 miliardy korun.
Kdo přesně je na Senovážném náměstí novým domácím, není zřejmé. Tuzemský zástupce společnosti UralNěftěGazStroj, který se ozval po zaslání otázek do firemní centrály v Moskvě, si jméno uvést nepřál. Podle ruských médií je s podnikem spojen podnikatel a finančník Vladimír Karamanov.
Plánovaný hotel má šanci se uživit
Podle lidí z realitní branže další hotelový projekt v centru metropole šanci má. „Plánovaný hotel bude určitě těžit z výtečné lokace. Nicméně vzhledem k velké konkurenci bude nezbytné, aby na náš trh přišel s něčím novým, co by jej odlišilo od ostatních,“ komentoval projekt vedoucí oddělení oceňování nemovitostí v poradenské společnosti JLL Robert Brydone.
UralNěftěGazStroj je firma, která se v Rusku podle informací na svém webu zabývá hlavně výstavbou infrastruktury pro těžaře ropy a plynu. Firma založená v roce 2002 má podle vlastních údajů 1500 zaměstnanců. Palác, který ruská firma koupila, je postavený krátce před první světovou válkou a navrhli jej architekti Theodor Fischer a Josef Zasche. O výzdobu stavby se postaral německý sochař Franz Metzner. Po vpádu sovětských vojsk v srpnu 1968 v budově provizorně zasedal československý parlament.
J&T koupila palác v roce 2006 od ČSOB, která k němu pro změnu přišla převzetím zkrachovalé IPB. Právě v této budově se v roce 2000 uskutečnila legendární policejní akce, při níž zakuklené komando se samopaly doprovodilo do sídla IPB nuceného správce. Letos na jaře bylo podle dat JLL v Praze 339 hotelů. Čtyřa pětihvězdičkové hotely tvořily z této kapacity více než polovinu. Konzultanti očekávají, že si hotelový trh letos udrží růst.