Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Penta a daňové ráje

Z ráje do ráje. Penta se z Kypru přestěhovala na Jersey

30.04.2013, Mladá fronta Dnes

Investiční skupina se chce do budoucna soustředit na menší počet velkých firem, věnovat se více projektům na trhu nemovitostí a přesouvá zájem na Polsko

Investiční skupina Penta patří mezi ty šťastnější firmy, které krachem kyperského bankovního sektoru o nic nepřišly. „Na účtech na Kypru jsme měli dvě stě tisíc eur, navíc v jiné bance, než byly ty dvě, které se ocitly v problémech. Naše ztráty na Kypru nebyly žádné,“ říká partner Penty Jaroslav Haščák.

Přesto se však sídlo Penty přestěhovalo ze středomořského slunného Kypru do Lamanšského průlivu na deštivý britský ostrůvek Jersey. Území o rozloze přibližně deset krát deset kilometrů je podobným daňovým rájem jako Kypr. Daňové výhody jsou hlavním znakem rozsáhlé autonomie, kterou toto nevelké území historicky má. Podle Haščáka však nešlo o nějaký útěk Penty z Kypru, ale o několik let předem připravovaný krok.

„Rozhodnutí padlo před dvěma či třemi roky. Jersey, kde sídlí pobočky všech velkých mezinárodních bank, nabízí lepší infrastrukturu a úroveň služeb, které Kypr nebyl s to poskytnout,“ vysvětluje Haščák. Vedle toho Penta uvádí, že Jersey má jako další plus britský „jasný a stabilní právní systém“ a umožňuje vykazování aktivit podle Fair Value metodiky, jež je z pohledu investiční skupiny jednodušší a průhlednější.

Změna sídla Penty není ovšem zdaleka tím jediným, co se v této investiční skupině mění. Dva hlavní muži Penty, Miroslav Haščák a Marek Dospiva, včera ohlásili zásadní změny strategie rozvoje skupiny.

Tou nejvýraznější je snížení počtu a zvětšení velikosti firem, které Penta vlastní a řídí.

„Zúžíme počet firem, odhaduji tak na deset. Chceme se koncentrovat na větší firmy s EBITDA (ziskem před zdaněním, úroky a odpisy) nejméně 30 až 50 milionů eur a chceme směřovat ke 100 milionům eur,“ nastínil Haščák. To podle něj umožní přijímat do čela těchto firem dostatečně motivované evropské top managery. „Chceme našim firmám věnovat víc pozornosti, i proto, že v době krize budou muset některé růst i na úkor konkurence,“ dodal Haščák. Prodloužit se má také doba, po niž Penta firmy spravuje, a to na deset let.

Za realitami do Polska

Další významnou změnou v Pentě je částečný přesun zájmu a prostředků do realitního byznysu, kde si vedle velkých českých a slovenských projektů (Florentinum a Waltrowka v Praze a obří nákupní centrum u Bratislavy) slibuje Penta hodně od polského trhu. „Ve Varšavě jsme už otevřeli naše Real Estate zastoupení,“ připomněl na včerejší tiskové konferenci Marek Dospiva. Do nemovitostí se má také přesunout větší část aktiv, než to bylo doposud. Z 25procentního podílu posílí realitní část aktivit na 30 procent. Přestože, jak říkají partneři Penty, mají šanci na výrazný růst v příštích letech země jako Rusko, Kazachstán nebo Turecko, chce investiční skupina zůstat ve střední Evropě. „Je to pro nás i citová otázka,“ podotkl Haščák. Podle Penty se ve střední Evropě nedá s větším ekonomickým růstem v příštích letech počítat. „Snad jen v případě Polska,“ očekává Haščák.

Pentě se však i ve složité situaci střední Evropy stále daří. Loni investovala 370 milionů eur a měla čistý zisk 147 milionů eur (asi 3,75 miliardy korun).

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít