Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Penta a daňové ráje

Naše tvrdé jádro pokračuje dál i bez Kúšika

Ekonom, 17.10.2013

Proč tedy máte sídlo na Jersey?

Marek Dospiva: Důvodem číslo jedna našeho sídla předtím na Kypru a dnes na Jersey je daňová optimalizace výnosu fondu. Sídlo jsme převedli z Kypru na Jersey především kvůli férovějšímu a transparentnějšímu ohodnocení portfolia pomocí Fair Value Accounting. Je to jiná účetní metoda než standardy IFRS, které umožňují zisk vykázat až ve chvíli prodeje společnosti. Kvůli tomuto nedostatku jsme si sami museli oceňovat majetek Penty, protože účetnictví založené na IFRS průběžně neodráželo férovou hodnotu skupiny. Díky Fair Value Accounting znají partneři i banky reálnou aktuální hodnotu Penty, usnadňuje nám to i počítání odměn pro manažery a zaměstnance.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít