Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Skupina Penta

Penta chce prodat až polovinu firem a řídit jen velké podniky

04.12.2012, Týden

Středoevropská investiční skupina Penta plánuje prodej zhruba poloviny svých firem. V budoucnu chce vlastnit jen velké podniky. Více se hodlá zaměřit na realitní byznys. Do nemovitostí chce do roku 2018 investovat kolem 1,1 miliardy eur (27,8 miliardy korun), uvedl deník Insider.cz.

Své firemní portfolio chce skupina zeštíhlit během následujících dvou let. Zároveň se hodlá více soustředit na řízení svých zbylých společností. „Nezajímají nás firmy s EBITDA (provozním ziskem) pod 500 milionů korun,“ řekl Insideru šéf Penty Marek Dospiva.

Výraznou změnou má být zaměření Penty na reality, které byly donedávna jen okrajovou aktivitou skupiny. Teď se má stát vedle kapitálových investic plnohodnotným druhým pilířem Penty.

S realitami má firma zatím zkušenost hlavně v Bratislavě, kde loni dokončila velký administrativní komplex Digital Park. Nyní má rozpracovaných 12 projektů na Slovensku a v Praze, kde staví největší kancelářskou budovu Florentina a plánuje zástavbu kolem Masarykova nádraží. Podle Dospivy právě vrcholí jednání s Českými drahami o odkoupení pozemků. Počátkem příštího roku Penta spustí stavbu městské čtvrti na území bývalé Waltrovky v Jinonicích. Možnosti realitního trhu zkoumá i ve Varšavě.

Proces, který má změnit strukturu Penty, podle Dospivy začal říjnovým odprodejem Alpha Medical do rukou fondu Mid Europa Partners. Skupina zeštíhluje už několik let, od svého vzniku v roce 1994 držela vždy kolem třicítky podniků, momentálně jich ale na Slovensku, v Česku, Polsku, Maďarsku a v Německu ovládá 20. Cílem je do dvou let zeštíhlit na deset, maximálně patnáct firem. Zbavovat se nehodlá například sítě lékáren Dr. Max, ani polského maloobchodního řetězce Empik, který chce posílit o velkou hračkářskou společnost.

Skupině Penta Investments loni stoupl čistý zisk na 126,7 milionu eur (skoro 3,3 miliardy korun) z předloňských 49,7 milionu eur. Penta dosud investovala především do maloobchodu, zdravotnictví, letecké výroby, strojírenství, energetiky, zábavního průmyslu, bankovnictví a realit. Působí ve více než deseti zemích Evropy a má svoje zastoupení v Praze, Bratislavě, Varšavě, Limassolu, Amsterdamu a na Jersey.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít