Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Napojení na politiky

Penta a Miroslav Kalousek

Protikorupční policie vyšetřuje, zda Kalousek dostal miliony od Penty
18. října 2011, MF Dnes

Kvůli internetovým sázkám vyšetřuje protikorupční policie nejen ministra financí Miroslava Kalouska, ale i šéfa investiční skupiny Penta Marka Dospivu. Ten měl podle spisu dát ministrovi několik milionů korun za to, že v roce 2008 povolil internetové kurzové sázky. Dospiva i Kalousek korupci odmítají.

Do skupiny Penta patří i sázková společnost Fortuna, která o povolení usilovala.

Protikorupční policie kvůli vydání povolení internetového sázení zahájila trestní řízení, potvrdili deníku Právo mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová i šéf protikorupční policie Tomáš Martinec.

„Prověřování vedeme pro podezření z trestných činů zneužití pravomoci veřejného činitele, přijímání úplatku a také uplácení,“ uvedl Martinec.

Trestní oznámení na Kalouska podal místopředseda Věcí veřejných Tomáš Jarolím, informoval iDNES.cz minulý týden. „Je kvůli okolnostem, za nichž bylo povoleno sázení přes internet,“ uvedl Jarolím.

Jeho trestní oznámení bylo původně na neznámého pachatele, nakonec skončilo na protikorupční policii, které ho vyšetřuje jako trestní oznámení na Kalouska. Dospiva je podle Práva ve spisu uvedený jako ten, kdo měl za povolení internetových sázek šéfa resortu financí uplácet.

Policisté prověřují, zda peníze Penta neposlala na účet TOP 09, v níž Kalousek působí jako místopředseda, přes prostředníka, kterým by podle ní mohl být brněnský podnikatel Dušan Novotný. Ten straně dal v roce 2009 sponzorský dar 11 milionů. Penta od Novotného v roce 2004 odkoupila síť lékáren.

Je to policejní provokace, tvrdí Kalousek

Kalousek podezření odmítá. „Pokud to chce někdo prošetřovat, tak může, samozřejmě v tom nelze nikomu bránit, ale je to naprosto absurdní,“ řekl ministr.

Šéf Penty Marek Dospiva

Místopředseda TOP 09 považuje vyšetřování za policejní provokaci. „Je to naprosto absurdní konstrukce, jejíž účel může být jediný, mediálně mě pošpinit, a to pokud možno ještě před sněmem TOP 09. Pravdy na tom nemůže být ani zbla,“ řekl Kalousek. „Jisté kruhy musí být velmi zoufalé, že něco takového vymýšlejí,“ dodal.

Dospiva prostřednictvím svého mluvčího Martina Danka jakoukoliv korupci odmítl s tím, že jde o konstrukci, kterou šíří bývalý předseda KDU-ČSL Jiří Čunek. Senátor dříve uvedl, že šéf Penty za povolení internetových sázek v roce 2008 nabízel velké peníze.

Rozhodnutí o povolení internetových sázek vydal Kalousek na deset let pro společnosti Fortuna, Sazka, Synot Tip, Tipsport a Chance.


Žalobci zasáhli do Kalouskovy kauzy
21. 10. 2011, HN

Žalobci sebrali kauzu ministra Kalouska elitním policistům. Nevěří jim

Žalobci nečekaně zamíchali ostře sledovaným případem: kauzu možného uplácení ministra financí Kalouska už nebudou vyšetřovat specialisté z protikorupční jednotky, případ mají dokončit vyšetřovatelé z pražské policejní správy. Zásah státních zástupců přišel poté, co informace o vyšetřování unikla do médií.

Žalobci odebrali elitnímu protikorupčnímu útvaru citlivou kauzu, v níž figuruje ministr financí Miroslav Kalousek a finančník Marek Dospiva. Případ mají nyní došetřit kriminalisté z pražské policejní správy.

Zásah přišel jen dva dny poté, co informace o šetření možného milionového úplatku za povolení internetových kurzových sázek unikly do médií.

„Pokyn byl vydán z toho důvodu, aby vše probíhalo v souladu s trestním řádem, který v této fázi ukládá zásadu neveřejnosti,“ potvrdila HN a serveru IHNED.cz mluvčí pražských žalobců Štěpánka Zenklová.

Jde o velmi neobvyklý pokyn, který ukazuje na nedůvěru, kterou vůči protikorupční jednotce pojali žalobci.

Totiž: prověřit podezření, podle něhož měl Dospiva poslat ministrovi Kalouskovi několik milionů korun za to, že v roce 2008 povolil internetové kurzové sázky, by měli podle interních policejních předpisů jednoznačně protikorupční specialisté. Zvlášť když na kauze už několik týdnů pracovali.

Navíc pokud se už spisy přesouvají, bývá to zpravidla jen v rámci jednotky. Tentokrát však ožehavý případ putuje na útvar, který je v policejní hierarchii postaven níž a především se na korupční delikty nespecializuje.

Tejc: Něco takového nepamatuji

Poslanec a stínový ministr vnitra ČSSD Jeroným Tejc tvrdí, že zásah žalobců zbrzdí, či přímo zmaří vyšetřování.

„Nepamatuji se, že by byla kauza odejmuta vyšetřovatelům proto, že do médií unikly informace. To svědčí o účelovosti tohoto kroku. Nevím, kdo jiný by měl vyšetřovat tak vážné podezření ze vzetí úplatku ministrem financí.“

Vedení protikorupční jednotky v čele s ředitelem Tomášem Martincem však zásah nechce hodnotit.

„Dostali jsme pokyn od státního zastupitelství a splnili jsme svou zákonnou povinnost a spis předali kolegům z pražské policie. Víc to rozhodně nebudeme komentovat,“ řekl HN mluvčí protikorupční jednotky Jaroslav Ibehej.

Úniky informací

Poté, co informace o počátečním stadiu vyšetřování unikla, nařídil ministr vnitra Jan Kubice policejnímu prezidentovi Petru Lessymu, aby prověřil, zda informace z trestních řízení neunikají do médií od policie.

„Tyto úniky mohou negativně ovlivnit probíhající trestní řízení a znesnadňují práci lidí, kteří na případech pracují pod mediálním tlakem. Zároveň dochází k ‚mediální kriminalizaci‘ osob, které možná nebudou nikdy obviněny a odsouzeny,“ uvedl v úterý Kubice.

Podle informací HN věděl o vyšetřování podezření kolem internetových sázek jen velmi úzký okruh policejních důstojníků.

Nastrčený prostředník

Trestní oznámení na Kalouska podal místopředseda Věcí veřejných Tomáš Jarolím. Jak první informoval deník Právo, policisté prověřují, zda miliony od finanční skupiny Penta Marka Dospivy neskončily na účtu TOP 09.

Podle jedné z verzí je tam poslal prostředník – brněnský podnikatel Dušan Novotný, který straně dal v roce 2009 sponzorský dar 11 milionů. A právě Penta odkoupila od Novotného v roce 2004 síť lékáren.

Kalousek i Dospiva v minulých dnech všechna podezření rázně odmítli.


Žalobci otevřeli Kalouskovu kauzu internetového sázení
4. května 2012, LN

Žalobci zrušili rozhodnutí policie, která odložila případ ministra financí a místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska prověřovaného kvůli korupci. Kauzu internetového sázení vrátili k došetření. Protikorupční útvar prověřuje podezření, že Kalousek v roce 2008 ještě jako ministr financí za KDU-ČSL povolil internetové kurzové sázky, za což měl dostat několikamilionový úplatek od šéfa investiční skupiny Penta Marka Dospivy.

„Police případ odložila s tím, že nebyly zjištěny skutečnosti, které by mohly vést k zahájení trestního stíhání,“ uvedla mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. Státní zastupitelství však podle ní dospělo k závěru, že je rozhodnutí policie předčasné. Policisté tak musí doplnit v kauze další dokazování.

Dal mu Dospiva úplatek?

Podle dřívějších informací se policisté začali případem zabývat na základě trestního oznámení bývalého místopředsedy strany Věci veřejné Tomáše Jarolíma. Detektivové prověřují kauzu kvůli podezření z trestných činů zneužití pravomoci veřejného činitele, přijímání úplatku a uplácení. Podle deníku Právo figuruje ve spisu přímo Kalousek jako podezřelý z přijetí úplatku a zneužití pravomocí a Dospiva jako ten, kdo měl ministra financí uplatit. Oba však takové obvinění popřeli.

Penta

Penta vlastní mimo jiné sázkovou společnost Fortuna, která o povolení internetového sázení dlouho usilovala. Povolení internetového sázení bylo v roce 2008 vydáno pro společnosti Fortuna, Sazka, Synot Tip, Tipsport a Chance. Platné je na deset let.

Jarolím sdělil, že detektivové z protikorupčního útvaru chtěli Kalouska obvinit. Státní zastupitelství jim však následně kauzu odebralo a přidělilo ji odboru hospodářské kriminality pražské policie. Po odložení případu se pak bývalý místopředseda VV obrátil na pražské vrchní státní zastupitelství, aby postup kriminalistů prověřilo. Jarolím také podle svých slov policisty ve svém podání odkázal na svědky, kteří mohou potvrdit podezření o korupci při povolování internetového sázení.

TOP 09 v minulosti obdržela sponzorský dar 11 milionů korun od brněnského podnikatele Dušana Novotného a podle Práva se již delší čas spekuluje o tom, zda ve skutečnosti nešlo o peníze od Penty. Ta od Novotného v roce 2004 odkoupila síť lékáren. Policie proto nyní prověřuje, zda Penta neposlala peníze na účet TOP 09 přes prostředníka, kterým by mohl být právě Novotný.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít