Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Penta a MGIMO

Studovali v Moskvě a mají večírek na ambasádě. Celebrity českého byznysu

1. prosince 2012, MF Dnes

MGIMO je zkratka elitní ruské diplomatické školy. Ještě za komunismu tu lovila agenty KGB, ale také tu studovali dnes vlivní Češi. Absolventi se každoročně scházejí na ruském velvyslanectví v Praze. A další večírek absolventů je naplánovaný právě na začátek prosince.

Ten spolek se podobá mocnému a tajemnému řádu templářských rytířů – není ho moc vidět, avšak jeho členové zastávají vlivné posty v byznysu a politice v desítkách evropských zemí. Řeč je o absolventech Moskevského institutu mezinárodních vztahů (MGIMO).

Letošní setkání bylo plánováno na první prosincovou sobotu. „Opět půjde o příjemnou společenskou událost. Přátelé se mají setkávat. Ostatně i náš minulý, stejně jako ten současný velvyslanec vystudovali MGIMO,“ řekl mluvčí ruského velvyslanectví v Česku Vladimír Fedorov. A dodal: „Ceníme si, že čeští absolventi moskevského institutu patří ke zdejším celebritám – zejména v byznysu.“

Co těší ruské diplomaty, může naopak znepokojovat ty české, o tajných službách nemluvě. „Rusové si tím v Česku zcela legálně udržují svůj vliv,“ naznačuje bývalý velvyslanec v Moskvě Miroslav Kostelka. A motiv předvánočních schůzek lze shrnout i do postřehu bývalého šéfa zahraniční rozvědky Karla Randáka: „Mít kontakty na vlivné lidi a přehled, kde působí, tím nepohrdne žádná země.“

Co je MGIMO?

Moskevský státní institut mezinárodních vztahů spadá pod ministerstvo zahraničí. Univerzita je nejstarší ruskou školou na přípravu diplomatů. Je to elitní ústav, na němž se vyučuje 53 jazyků. V sinologii či arabistice patří ke špičce. Před pádem komunismu měla na školu velký vliv KGB, která také lovila mezi studenty. Dnes na MGIMO studují i Američané, Britové, Francouzi a také Češi.

Pokud mluvíme o setkávání absolventů MGIMO, pak je nutné dodat, že na této škole studovali vesměs za komunistických časů. A tehdy byl institut proslulý úzkými vazbami na sovětskou KGB. „Ti lidé drží pevně při sobě. Spojuje je viditelná hrdost na elitní školu, na kterou nedají dopustit,“ vysvětluje Randák.

MGIMO vystudovali třeba miliardáři Marek Dospiva a Jaroslav Haščák z Penty. Z Moskvy se pak ze světového fóra absolventů právě vrací šéf českého klubu MGIMO Josef Krejčí s europoslancem a místopředsedou KSČM Jiřím Maštálkou.

MGIMO vystudoval i eurokomisař Štefan Füle. „Avšak žádných srazů jsem se nikdy nezúčastnil a ani to neplánuji,“ říká.

Ministerstvo zahraničí se setkáním absolventů příliš neznepokojuje. Podle mluvčího Víta Koláře je důležité, že ti, kteří působí ve státní službě, mají bezpečnostní prověrku. To je podle něj dostatečnou zárukou, že nepodlehnou případným nabídkám Rusů.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít