Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Skupina Penta

Policie chce Dospivu poslat před soud

03.06.2005, ČTK

Po téměř dvou letech policisté ukončili vyšetřování finančních operací, během nichž česko-slovenská společnost Penta ovládla lázně v Jáchymově. Policie navrhuje žalobci, aby za pět let starou transakci poslal před soud šéfa Penty Marka Dospivu.

„Návrh na obžalobu dorazil ve středu, příslušný státní zástupce jej prostuduje a pak rozhodne,“ potvrdil informace ČTK státní zástupce Martin Omelka.

Policie původně stíhala Dospivu pro dva trestné činy: zpronevěru padesáti miliónů korun a porušování závazných pravidel hospodářského styku. Stíhání pro zpronevěru, za niž soud může uložit až dvanáctiletý trest, kriminalisté nyní sami chtějí zastavit. Dospivu navrhují poslat k soudu jen za druhý trestný čin, u něhož je maximální sazba dva roky. Jak moc je pravděpodobné, že žalobce detektivům vyhoví a Marek Dospiva skutečně půjde před soud, nechtěl Omelka komentovat. „To by bylo skutečně předčasné,“ podotkl.

Představitelé Penty razantně vstoupili na český trh před pěti lety. Kvůli svým tvrdým metodám si už ze Slovenska přivezli přezdívku „žraloci od Dunaje“. Skupina si vždy zakládala na tom, že je sice dravou firmou, ale při svých obchodech nepřekračuje zákony. „Umění je přiblížit se společensky akceptovatelné hranici práva, ale nepřekročit ji,“ prohlásil Dospiva.

Obchod s akciemi Lázně Jáchymov je prvním případem, v němž úřady proti Pentě zasáhly. Kriminalisté skupinu podezírali, že využila neveřejných informací k tomu, aby výhodně získala lázně s tržní hodnotou kolem 800 miliónů korun. „Od počátku tvrdím, že obvinění nemají právní ani ekonomický základ. Věřím, že i druhé stíhání bude zastaveno,“ komentoval včera vývoj případu Marek Dospiva.

Penta ovládla lázně během finančních operací s Karlem Takáčem, dodnes stíhaným majitelem zkrachovalé společnosti KTP Quantum, která vylákala od klientů bezmála čtyři miliardy korun. Takáčovi před pěti lety lázně patřily, ale náchodský podnikatel se dostal kvůli svým dalším aktivitám do finanční tísně a půjčil si od Penty osmdesát miliónů korun. Jako zástavu nabídl majoritní podíl akcií Lázně Jáchymov.

Několik měsíců předtím, než vypršela splatnost úvěru, Penta převedla akcie lázní na svou spřízněnou společnost. S argumentem, že byla ohrožena její investice. „KTP Quantum začalo svými obchody poškozovat přímo lázně, protože poskytovalo půjčky společnostem ze své skupiny. Byli jsme nuceni ochránit svůj majetek,“ hájí postup Penty Dospiva.

Karel Takáč to viděl jinak. Před dvěma lety v rozhovoru pro HN tvrdil, že Pentě šlo od počátku o výhodné převzetí lázní. Policie podle návrhu na obžalobu Dospivy míní, že Penta měla k dispozici neveřejné informace o skutečné hospodářské situaci Takáčových firem a musela vědět, že je na hranici krachu a úvěr nedokáže splatit. Zda i žalobce označí takový postup za trestný – když Takáč sám souhlasil se zastavením akcií lázní a úvěr nesplácel – bude jasno v příštích týdnech.

02.07.2005 Stíhání šéfa skupiny Penta žalobkyně zastavila

Jeden z šéfů československé finanční skupiny Penta Marek Dospiva je podle státní zástupkyně, která případ dozoruje, nevinný. Policie ho obvinila kvůli transakci s akciemi Lázně Jáchymov ze zpronevěry a porušování pravidel hospodářského styku. Stíhání Dospivy žaloba zastavila v plném rozsahu. Podnikatel se prý nedopustil trestného činu. Penta od počátku tvrdila, že obvinění vznesená proti Dospivovi nemají reálný právní ani ekonomický základ.

„Jsme rádi, že státní zastupitelství toto potvrdilo a vyšetřování ukončilo v náš prospěch,“ řekl Dospiva.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít