Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Skupina Penta

Rok 2013 z pohledu Penty: mířily hlavně do zdravotnictví miliardy

03.12.2013, Hospodářské noviny

Penta na Slovensku, v Polsku a v Česku – Investiční skupina nakupuje sítě nemocnic a lékáren – hodlá hrát na místních trzích významnou roli

Skupina Penta dokončuje poslední obchod letošního roku – Na akvizice ve zdravotnictví dala přes tři miliardy korun

Česko-slovenská investiční skupina Penta rozšiřuje svůj zdravotnický byznys a kupuje tři slovenské nemocnice. „Transakce podléhá souhlasu slovenského antimonopolního úřadu a její výše nebude zveřejněna,“ uvedl mluvčí Penty Martin Danko. Penta přebírá nemocnice od Banskobystrického kraje. Podle slovenských médií se cena za stoprocentní podíl, který investiční skupina získá, pohybuje v přepočtu kolem půl miliardy korun.

„Nemocnice poskytují zdravotní péči ve spádové oblasti pro více než 160 tisíc obyvatel. V roce 2012 dosáhly tržeb na úrovni 25,5 milionu eur (zhruba 700 milionů Kč) a hospodařily s kladným hospodářským výsledkem,“ sdělil HN investiční ředitel Penty Václav Jirků. Ve třech koupených nemocnicích pracuje zhruba 1100 zaměstnanců.

V nemocnicích od loňska – Penta do sektoru slovenských regionálních nemocnic vstoupila loni. Dosud vlastní osm zařízení – vyjma zařízení ve městě Partizánske (na Trenčínsku) jsou všechna na východě Slovenska. Nyní se nákupem tří nemocnic rozšiřuje směrem do střední části země. Penta totiž získala zdravotnická zařízení v Rimavské Sobotě, Žiaru nad Hronom a také Banské Štiavnici – městě, ve kterém pět zakladatelů Penty v mládí studovalo tamní gymnázium.

Všechny tři nemocnice projdou po souhlasu antimonopolního úřadu přejmenováním, Penta je začlení do své sítě Svet zdravia.

„Penta vnímá nemocniční segment jako příležitost a výzvu k ozdravení a modernizaci regionálních nemocnic tak, aby poskytovaly kvalitnější zdravotní péči, a zároveň ekonomickou návratnost pro investora,“ uvedl Danko s tím, že od loňska do slovenských nemocnic zamířilo na investicích zhruba čtvrt miliardy korun.

Na Slovensku je Penta, respektive její řetězec Dr. Max, jedničkou lékárenského byznysu a vlastní tam pojišťovnu Dôvera. Dr. Max je zároveň lídrem českého trhu a vlastní zde i distributora léků Gehe.

Penta se zároveň rozhlíží po nemocnici, kterou by koupila také v Česku.

Letos hlavně Polsko – Letos Penta částečně změnila strategii – chce vlastnit větší firmy a držet je déle, než je prodá. A podle letošních nákupů bude nejvýznamnějším byznysem právě zdravotnictví. Investiční skupina na akvizice v tomto oboru letos vynaložila zhruba 3,5 miliardy korun. Největším nákupem je 250 lékáren Mediq v Polsku. Na ně z třiapůlmili­ardového balíku padly téměř dvě miliardy korun. Tento obchod Pentu katapultoval na pozici lékárenské dvojky na tamním trhu.

Další půlmiliarda korun směřovala na nákup třicítky polských lékáren Partner Pharma. A lze čekat přikupování dalších lékáren pod značku Dr. Max. „Na polském trhu je velký prostor pro konsolidaci,“ říká opakovaně spoluzakladatel a partner Penty Marek Dospiva. Polský lékárenský byznys je totiž roztříštěný na malé hráče. Celkem je v čtyřicetimi­lionovém Polsku na 13 tisíc lékáren. Pelion, největší zdravotnická skupina v zemi, jich má ale „jen“ šest stovek. Pentě na to, být dvojkou na trhu, stačí mít něco málo přes tři stovky prodejen a 2,5 procenta celkového trhu.

Druhým velkým obchodem byl vstup Penty do polských nemocnic. Za zhruba tři čtvrtě miliardy korun získala více než dvoutřetinový podíl v největším provozovateli soukromých nemocnic EMC Instytut Medyczny. Patří pod něj osm nemocnic a šestnáct ambulancí.

Naopak jediným letošním prodejem Penty ve zdravotnictví je síť českých ambulancí MediClinic. Ty za nezveřejněnou cenu prodala bývalému řediteli Dr. Maxe Pavlu Vajskebrovi a exšéfovi MediClinic Eduardu Bláhovi.

Letošní rok ve zdravotnictví 32 PROCENT – Přibližná hodnota aktiv Penta zdravotnictví se pohybuje okolo 13 miliard korun. To činí třetinu na celkové hodnotě aktiv, jež se pohybují okolo 40 miliard korun.

  • 3,5 MILIARDY KORUN letos Penta vynaložila na nákupy firem ve zdravotnictví.
  • 500 MILIONŮ KORUN má podle slovenských médií Penta zaplatit za tři regionální nemocnice na Slovensku.
  • 3,3 MILIARDY KORUN jsou v přepočtu roční tržby nemocnic, které Penta vlastní na Slovensku a v Polsku.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít