Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Penta a údajné napojení na Kreml

Do privatizace Unipetrolu byla zapletena i KGB

Zdroj: NTA/LN

Důstojník KGB a její bývalý rezident v Polsku Vladimír Alganov měl podle informací ruského týdeníku Moskovskije Novosti uzavřít s kontroverzním polským podnikatelem Janem Kulczykem dohodu o privatizaci českého Unipetrolu.

Známý ruský týdeník, který nazývá kauzu Unipetrol „největším korupčním skandálem za celých patnáct let kapitalistických změn ve východní Evropě“, věnoval případu české rafinérie celostránkový materiál.

Pražský zpravodaj tohoto listu Ostap Karmodi v materiálu rozvíjí teorii, podle níž měl Alganov, který zastupoval zájmy ruského koncernu Lukoil, nabídnout polskému podnikateli výměnný obchod. „Je možné – ale jen možné -, že ti dva (Kulczyk a Alganov) mluvili o rafinérii v Gdaňsku. Například Kulczyk navrhoval, že přes své známé ve vládě podpoří novou nabídku Lukoilu, který se nevzdal plánů na zakoupení rafinérie v Gdaňsku. A Alganov jménem Lukoilu souhlasil s tím, že výměnou za to nebude konkurovat PKN ORLENUnipetrolu,“ napsal ruský týdeník, z něhož obsáhle citovala polská média. „Je to jen hypotéza, ale bez ohledu na to, jak to ve skutečnosti bylo, nedlouho poté Lukoil ohlásil, že se neúčastní výběrového řízení na prodej českého koncernu,“ napsal týdeník.

O vídeňské schůzce Alganova s Kulczykem už dříve informovala také BBC a polské noviny a zabývala se jí i vyšetřovací komise polského Sejmu. Alganov při této schůzce podle BBC také informoval, že někteří polští politici dostali od Lukoilu úplatek za ulehčení vstupu ruského koncernu na polský trh, ale nedodrželi své sliby. Vladimír Alganov je v Polsku všeobecně známou osobou, protože kvůli kontaktům s ním z dob komunismu i po ní měli problémy jak polský prezident Aleksander Kwasniewski, tak bývalý premiér Józef Oleksy.

Alganov působil jako šéf sítě KGB v Polsku na tamní varšavské ambasádě v letech 1981 až 1992. Formálně měl funkci prvního tajemníka, ve skutečnosti byl však důstojníkem tehdejší sovětské komunistické tajné služby.

Angažmá bývalého vysokého důstojníka KGB v kauze PKN ORLEN a Unipetrolu považují někteří varšavští politici za důkaz ohrožení polské národní bezpečnosti.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít