Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Zajímavé články z tisku

Policie obstavila bývalým manažerům Mostecké uhelné majetek za 800 milionů

zpravy.iHned.cz, 28.11.2012

Šest podnikatelů, kteří před čtrnácti lety privatizovali společnost Mostecká uhelná, má obstavený majetek. Policie je začala nedávno stíhat kvůli podezření, že při privatizaci připravili stát o celkem 1,7 miliardy korun.

V kauze Mostecké uhelné společnosti došlo k nečekanému posunu. Policie obstavila šesti stíhaným privatizátorům majetek v hodnotě zhruba 800 miliónů korun.

„Byly zajištěny peněžní prostředky na účtech, cenné papíry a nemovitosti v České republice. Obvinění nemohou s tímto majetkem nakládat,“ potvrdil IHNED.cz olomoucký státní zástupce Petr Šereda.

Rozhodnutí se týká podnikatelů Antonína Koláčka, Marka Čmejly, Jiřího Diviše, Luboše Měkoty, Oldřicha Klimeckého a Petra Krause. Policie je začala před několika týdny stíhat kvůli podezření, že při čtrnáct let staré privatizaci připravili podvodem stát o celkem 1,7 miliardy korun.

Na obstavení majetku jako první upozornil server motejlek.com. Podle serveru se tím například vysvětlilo, proč Luboš Měkota v uplynulých dnech zastavil přísun peněz do televizí Metropol a Pětka, ve kterých drží majetkový podíl.

Obstavovaní majetku soukromých osob v takové výši je v českých poměrech naprostým unikátem. „Je to skutečně mimořádná záležitost,“ dodal Šereda.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít