Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Zajímavé články z tisku

Exmajitelé Mostecké uhelné mají obstavený majetek, hrozí jim až 10 let

iDnes.cz – zpravodajství, 29.11.2012

Exmajitelé Mostecké uhelné společnosti narazili. Policie jim v uplynulých dnech obstavila bankovní účty, cenné papíry a nemovitý majetek, který se jim podařilo v Česku dohledat. Šestice mužů je v hledáčku policie kvůli zneužití informací a postavení v obchodním styku, a také za privatizační podvod.

Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, které vyšetřování kauzy dozoruje, v těchto dnech dokončuje sčítání majetku. Zatím zajistilo zhruba 800 milionů korun. Na obstavování majetku upozornil server motejlek.com s tím, že zmrazení majetku může stát za přerušením výroby pořadů stanice TV Pětka, již vlastní jeden z obviněných exmanažerů Luboš Měkota.

Právě Měkotova majetku zabavila policie nejvíce, protože v Česku podle všeho podnikal ze všech obviněných nejčastěji. Exmanažeři Mostecké uhelné podle státního zástupce podali proti zabavení majetku stížnost, o níž zatím nebylo rozhodnuto. Nesouhlasí pak ani s trestním stíháním. Jeden ze skupiny obviněných už v minulosti uvedl, že na někdejším ovládnutí polostátních dolů Mosteckou uhelnou nebylo nic trestného.

Proti je česká i švýcarská policie. Švýcarská prokuratura totiž už před rokem stejné lidi obžalovala z praní špinavých peněz v tamních bankách a podvodu, díky němuž před 13 až 15 lety ovládli lukrativní firmu. V roce 2007 jim byla ve Švýcarsku obstavena bankovní konta a cenné papíry za 660 milionů franků (téměř 14 miliard korun). Česká republika se tehdy k žalobě odmítla připojit jako poškozená strana, nyní se snaží do řízení ve Švýcarsku dostat dodatečně. Škody jdou do miliard

Vyšetřování kauzy Mostecké uhelné se pohnulo kupředu poté, co bylo celé řízení předáno z pražského Vrchního státního zastupitelství do Olomouce. Exmajitelé mosteckých dolů, ke kterým patří Antonín Koláček, Luboš Měkota, Marek Čmejla, Jiří Diviš, Oldřich Klimecký a Petr Kraus, byli v červnu obviněni ze zneužití informací a postavení v obchodním styku.

Z polostátních dolů údajně na konci 90. let vyvedli zhruba 150 milionů USD (asi 3 miliardy korun) a za ně si následně koupili firmu skrytě pro sebe prostřednictvím schránky Appian. V současnosti policie obvinění rozšířila o privatizační podvod, který se měl stát v roce 1999, když Appian přes švýcarskou Investenergy koupil od státu jeho 46% podíl za pouhých 650 milionů korun.

Podle informací MF DNES policie na poslední chvíli před skartováním vytáhla všechna data a ceny obchodů s akciemi Mostecké uhelné ze Střediska cenných papírů a dopočítala se škody na státu ve výši 1,68 miliardy korun. Na uhrazení škod by mohl v případě, že budou exmajitelé Mostecké uhelné odsouzeni, sloužit jejich obstavený majetek.

Pokud soud rozhodne v neprospěch exmanažerů, hrozí jim až 10 let vězení.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít