Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Zajímavé články z tisku

Podvod. Obvinění kvůli Mostecké uhelné rozšířeno

Mladá fronta Dnes, 14.11.2012

PRAHA Protikorupční policie v minulých dnech rozšířila obvinění bývalých manažerů Mostecké uhelné společnosti o podvod při privatizaci této firmy v roce 1999. „Obviněným je nově kladeno za vinu způsobení škody na majetku státu ve výši nejméně 1,685 miliardy korun,“ informoval dozorující žalobce Petr Šereda z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Exmanažeři mosteckých dolů, což jsou Antonín Koláček, Marek Čmejla, Jiří Diviš, Luboš Měkota, Oldřich Klimecký a Petr Kraus, byli už letos v červnu obviněni ze zneužití informací a postavení v obchodním styku. Policisté je podezírají, že z polostátních dolů koncem 90. let vyvedli zhruba 150 milionů USD (asi 3 miliardy korun) a za ně si koupili firmu pro sebe. Trestní oznámení na šestici bývalých manažerů podalo v létě ministerstvo financí, policie navíc vycházela i z poznatků detektivů ze Švýcarska.

Švýcarská prokuratura totiž loni obžalovala stejné lidi z praní špinavých peněz a podvodu právě v souvislosti s ovládnutím Mostecké uhelné. Nové rozšíření obvinění se týká podle Šeredy přímo privatizace. „Zločinu podvodu se tyto osoby měly dopustit v souvislosti s rozhodnutím vlády ČR ze dne 28. července 1999 o privatizaci státem vlastněných akcií Mostecké uhelné společnosti přímým prodejem společnosti Investenergy SA,“ uvedl v tiskové zprávě. Švýcarská Investenergy byla oficiálně vlastněná „americkou“ skupinou Appian, ve skutečnosti to byla jen zástěrka pro samotné manažery a s nimi spřízněné podnikatele. Stát měl v Mostecké uhelné necelou polovinu akcií, ale dlouho nevěděl, že „maskovaná“ skupina, navíc zřejmě za peníze samotných dolů, skupuje akcie pro sebe. Vláda jim pak svůj podíl už jen doprodala za 650 milionů korun. Podle informací MF DNES si policie v minulých měsících ještě na poslední chvíli před skartováním vytáhla všechna data a ceny obchodů s akciemi Mostecké uhelné ze Střediska cenných papírů. To jí zřejmě posloužilo spolu s dalšími údaji od Švýcarů k obvinění z podvodu a vyčíslení škody. Privatizační podvod je závažný zločin, u kterého je navíc až 20 letá promlčecí lhůta. Pokud by byli exmanažeři odsouzeni, hrozí jim až 10 let vězení. Z podvodu a praní špinavých peněz byli navíc už obžalováni i ve Švýcarsku.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít