Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Vliv na výstavbu slovenské jaderné elektrárny Jaslovské Bohunice

Miliardy pro Rusy. Slovensko možná Rosatomu přihraje garance na jádro

10. 7. 2014, E15

Ruská společnost Rosatom, která chce na západě Slovenska postavit jadernou elektrárnu, se možná přece jen od slovenské vlády dočká garancí pevných výkupních cen, které původně požadovala. Nový slovenský ministr hospodářství Pavol Pavlis je jim na rozdíl od svého předchůdce nakloněn. Záruky by Slovensko přišly na zhruba čtyři miliardy korun ročně.

Právě ekonomická návratnost je podmínkou pro vstup Rosatomu do projektu. „Pokud to bude v souladu s evropskými a slovenskými předpisy, nevidím problém ve stanovení výkupních cen,“ uvedl podle listu Pravda Pavlis.

Bývalý státní tajemník na ministerstvu hospodářství Pavlis se stal ministrem minulý týden poté, co demisi podal Tomáš Malatinský. Bývalý ministr hospodářství v minulosti vystupoval proti poskytnutí záruk na výkupní ceny elektřiny. Ruský Rosatom přitom od požadavků na garanci výkupních cen, které mu slovenská vláda odmítla poskytnout, na začátku letošního roku ustoupil.

„Ruská strana netrvá na použití mechanismu garantovaných cen a je připravena zvážit jakoukoli formu podpory od slovenské strany, která zajistí, aby byl projekt ekonomicky uskutečnitelný jak pro investory, tak pro věřitele,“ řekla tehdy mluvčí slovenské divize Rosatomu Andrea Krajniaková.

Místo ČEZ Rosatom

Zvažovaný nový jaderný zdroj s instalovaným výkonem do 2400 megawattů by měl stát u Jaslovských Bohunic na západě Slovenska, kde jsou nyní v provozu dva jaderné bloky. S uvedením nové elektrárny do provozu se počítá po roce 2025. Projekt zastřešuje Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS), kterou v roce 2009 založilo Slovensko spolu se společností ČEZ.

Český podnik ovšem loni v lednu oznámil, že prioritou je pro něj příprava výstavby dvou bloků jaderné elektrárny Temelín. Partnerem slovenské vlády se potom stal Rosatom. Ruská firma začátkem letošního roku získala od maďarské vlády zakázku na rozšíření jaderné elektrárny v Paksi.

Miliardové záruky

Podle Pravdy by se minimální výkupní cena elektrické energie z připravované slovenské elektrárny měla pohybovat kolem 65 eur za megawatthodinu, zatímco nynější tržní ceny jsou pod hranicí 40 eur za megawatthodinu. To by prý znamenalo, že za současných podmínek by stát musel ročně na provoz elektrárny doplácet částku asi 150 milionů eur, zhruba čtyři miliardy korun.

Jaderné elektrárny mají v současnosti na Slovensku největší podíl na výrobě elektřiny. Kromě atomové elektrárny v Jaslovských Bohunicích vyrábí Slovensko elektřinu z jádra i v Mochovcích, kde probíhají práce na dostavbě dvou dalších bloků. Dokončení této elektrárny na jihu země se proti původním plánům opozdí.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít