Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

ČEZ

Tendry ČEZ kontroluje vlivný lobbista

11. 8. 2009, E15

Zatímco výběrové řízení na dostavbu jaderné elektrárny Temelín zadal ČEZ na Informačním serveru o veřejných zakázkách, tendry na modernizace uhelných elektráren má pod palcem vlivný lobbista Vladimír Johanes. Muž, který se objevil na fotografiích z toskánské dovolené expremiéra Mirka Topolánka spolu se šéfem společnosti ČEZ Martinem Romanem, stojí v čele dozorčí rady Škody Praha Invest.

Ta zadává velkou část zakázek na obnovu uhelných elektráren za sto miliard korun zcela jiným způsobem, než by měla společnosti ČEZ. Ta se podle zákona musí řídit zákonem o zadávání veřejných zakázek a všechna nadlimitní výběrová řízení zadávat přes server Centrální adresa, odkud informace o tendrech putují i do Evropské unie, aby se do soutěže mohly přihlásit i evropské firmy.

Škoda Praha Invest to však nedělá. Místo toho každou zakázku rozseká na dvacet až pětadvacet dílů a teprve na ně uspořádá soutěž mezi předem prověřenými dodavateli.

Mluvčí firmy Olga Dvorecká tyto informace odmítla komentovat. „Musím se zeptat, jestli o tom s vámi mohu mluvit,“ uvedla minulý týden na dotaz, jakým způsobem zadává firma zakázky pro společnost ČEZ, a už se neozvala. Podrobnosti o zadávání zakázek včera neupřesnil ani mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž.

Podle názoru některých právníků by Škoda Praha Invest měla zadávat výběrová řízení stejným způsobem jako ČEZ, tedy přes Centrální adresu a evropský portál.

„Podnikatelské seskupení dceřiné a mateřské společnosti (ČEZ) nutno považovat za takzvané sdružení zadavatelů podle zákona o veřejných zakázkách, jelikož se jedná o subjekty, které uplatňují společný postup a jsou de facto spojeny. Sdružení se považuje za jednoho zadavatele,“ uvedl specialista na obchodní právo Pavel Fabian z advokátní kanceláře Fabian & Partners.

Společnost ČEZ však má i na svém vlastním serveru pro dodavatele elektronické tržiště rozdělené na dvě části: veřejnou a neveřejnou. Veřejná část odkazuje na server Centrální adresa. K neveřejným zakázkám se pak dostanou jen registrované firmy. Podle jakých kritérií je ČEZ vybírá, není zřejmé.

Podle vysvětlení Ladislava Kříže je tato část určena pro podlimitní zakázky. „Terminologie je poněkud nešťastná. Opravíme to,“ uvedl bez podrobností.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít