Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Zatčení a soud

Viktor Kožený promluvil o Klausovi, Paroubkovi a mnohém jiném

23. 6. 2011, parlamentnilis­ty.cz

Mezinárodní zatykač a obavy z mnohaletého vězení, ať už v Česku, či USA, přikovaly Viktora Koženého na dlouhá léta na Bahamy. Zakladatel Harvardských investičních fondů tvrdí, že dělá poradce několika globálním byznysmenům a poskytuje informace řadě lidí v české exekutivě. V rozhovoru pro týdeník Reflex se netají sympatiemi k lidem z ODS, kteří myslí na budoucnost a vedou zemi k prosperitě.

Symbol první vlny kupónové privatizace Viktor Kožený nepřestává ani ve svém azylu na Bahamách přemýšlet o České republice. A rád by se v budoucnu stal jejím prezidentem či premiérem. „Teď není politická půda, abych se prezidentem stal. Ale není všem dnům konec. A mimochodem, role premiéra v České republice je substantivnější než role prezidenta, takže možná by mě spíš zajímala ta," přiznává Kožený v rozhovoru pro týdeník Reflex.

S metodikou kupónové privatizace se seznámil jako jeden z prvních, když byl poradcem na ministerstvu financí za éry Václava Klause. Mezi ním a nynějším prezidentem prý panuje vzájemný intelektuální respekt. „Pan Klaus si je dobře vědom mého přínosu k transformaci a privatizaci, o tom nepochybuji. Věří zřejmě, že já si své problémy vyřeším," reaguje Kožený na dotaz, proč se Klaus neozval v jeho prospěch.

Živí ho poradenství globálním byznysmenům

Při pohledu na dění v české politice má jasno. Netají se sympatiemi k nejsilnější pravicové straně, naopak pro bývalé předsedy ČSSD má jen slova opovržení. „Fandím těm, kteří myslí na budoucnost a vedou zemi k prosperitě. Jsou to mnozí jedinci z ODS. Jmenovat je ale nebudu, to jistě chápete," říká bývalý významný finančník.

V jeho domovině však občanští demokraté přízeň voličů spíše ztrácejí. V uplynulých měsících zaznamenali pokles i proti poslednímu volebnímu výsledku (20,2 procenta), který byl pro ně vůbec nejhorším dosaženým v historii. Podle dubnového průzkumu agentury STEM by ODS volilo dokonce jen 14,6 procenta lidí. Podpora Koženého ale preference ODS zřejmě příliš neovlivní.

„Nevnímám to tak, že se pan Kožený k ODS hlásí. Vyjadřuje jen svůj názor, a na to má jako soukromá osoba plné právo," poznamenává k tomu pro ParlamentníListy.cz mluvčí ODS Tomáš Bartovský.

Expředsedové ČSSD se Koženého žalobou nezabývají

Za omyl na politické scéně u nás považuje Kožený předchozího předsedu sociální demokracie. „Když se člověk podívá například na pana Paroubka, ten svou inteligencí připomínal něco, co se blíží autokatalýze neživé hmoty," soptí Kožený, a nešetří ani jeho předchůdce: „Stanislav Gross je reflexovský Zelený Raoul. Když jsem chtěl kandidovat do Evropského parlamentu, tak mi jeho ministerstvo napsalo, že bych tím ohrozil bezpečnost českého státu a narušil veřejný pořádek."

Proto ani nepřekvapuje, že se Kožený rozhodl podat na tři bývalé předsedy ČSSD, Miloše Zemana, Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka, žalobu, což uvádí i ve svém odvolání proti obviněním v souvislosti s kupónovou privatizací. „Zoufalí lidé dělají zoufalé věci. Víc se k tomu nehodlám vyjadřovat," zareagoval pro ParlamentníListy.cz Paroubek.

Za rady piráta z Prahy platí globální byznysmeni

Ani s jeho předchůdcem Zemanem hrozba žaloby nijak nezacloumala. „Naprosto nic to ve mně nevyvolává. Jsou věci, na které stojí za to reagovat, a naopak jsou věci, na které za to reagovat nestojí. A toto odvolání pana Koženého patří do té druhé kategorie," řekl pro ParlamentníListy.cz Zeman, na jehož přání byla podle Koženého obžaloba zinscenována.

Už dvanáct let Kožený nevycestoval z Baham a za tu dobu si zvykl na pravidelný denní rytmus. Většinu dne se věnuje studiu vědy. Minimálně osm deset hodin, někdy i šestnáct. Kromě toho ale musí i vydělávat. „Dělám poradce několika globálním byznysmenům, kteří sem jezdí, a z toho tu a tam kápne nějaký peníz," vysvětluje kdysi nesmírný boháč, jak nyní získává prostředky na obživu.

Řada lidí v české exekutivě čerpá od Koženého informace

Udržuje kontakty i s Českou republikou. „Snažím se být stále při věci, mám vize, jež do Česka komunikuji. Co se týče ekonomických otázek, poskytuji informace řadě lidí v české exekutivě, nebudu konkrétní, jistě by jim to neprospělo," uvědomuje si Kožený, že spojení s jeho jménem by teď nikomu asi příjemné nebylo.

Po dlouhých letech, kdy nijak nereagoval na výzvy českých soudů, podal odvolání proti obviněním souvisejícím s kupónovou privatizací. Do Česka se ale nechystá. „Celý ten proces je věc politická. V příštích dnech doručí soudu mých sto bodů odvolání. Když si to přečtete, pochopíte, proč do Česka neodjedu osobně a nepostavím se před český soud," uvádí Kožený.

Vydat se českým soudům by bylo holé šílenství

Nevadí mu, že to neodpovídá jeho pověsti muži velkých gest a image, kterou si u nás kdysi budoval. „Bylo by holé šílenství vydat se českým soudům, ne hrdinství, vítězství není zemřít, ale žít a vyhrát. Člověk nemusí být mučedníkem přibitým ke kříži na to, aby byl chlapem," snáší vzletnými slovy argumenty pro to, proč se z Baham do rodné Prahy nechystá.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít