Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Kupónová privatizace

Kožený mohl být nejvýznamnější český podnikatel, vzpomíná Tříska

10. 4. 2012, Ekonom

Dušan Tříska:

„Budete se divit, ale já se Viktora Koženého zastávám. On samozřejmě v Ázerbájdžánu (v roce 1997 se zde Kožený rozhodl investovat v kupónové privatizaci v ropném průmyslu, zejména od amerických investorů si vypůjčil až 450 milionů dolarů, stát ale klíčovou firmu SOCAR neprodal, a investice ztratily hodnotu – pozn. red.) narazil na mnohem ostřejší hochy, než je sám. Ale kdyby se mu to bývalo povedlo, a že měl k tomu silné spojence, tak z něho byl nejvýznamnější český podnikatel všech dob.

A pokud jde o kupónovou privatizaci, nikdo lidi nenutil, aby svěřovali své kupóny Viktoru Koženému. Byly tu investiční fondy bank. Já byl tehdy každý den v televizi a říkal jsem, pozor, pozor, my o těch fondech nic nevíme, my je nekádrujeme, my je jen registrujeme. Máte tu pár fondů založených konzervativními institucemi, o nichž něco víme. Ale my jako vláda o řadě ostatních nevíme nic. Všichni byli varováni, ale nechávali se korumpovat různými věcnými dary.“

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít