Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Zatčení a soud

Úřady zatkly na Bahamách Viktora Koženého

6. října 2005, MF Dnes

Podnikatel Viktor Kožený skončil po letech, kdy se mu dařilo vyhýbat se spravedlnosti, ve vazbě. „Byl zatčen ve středu na Bahamách,“ potvrdil iDNES James Margolin z tiskového oddělení FBI. Kožený je spolu s dvěma komplici obžalován z úplatkářství při privatizaci ropného průmyslu v Ázerbájdžánu.

Kožený by měl být co nejdříve vydán do Spojených států. Podle Margolina je nyní obtížné říct, kolik let vězení Čechovi s irským občanstvím hrozí. Podle rozsahu obvinění by to mohlo být až dvacet let.

„Podplácení úředníků, které je v obžalobě, je globální hrozbou pro demokratické instituce a hospodářskou soutěž. Uděláme vše pro to, aby ti, kteří se takových ilegálních praktik dopouštějí, stanuli před soudem,“ vzkázal newyorský prokurátor Michael García.

Luxusní šperky i léčebné výlohy

Kožený se s americkými partnery Fredericem Bourkem a Davidem Pinkertonem v letech 1997 až 1999 ucházel o získání majority v ázerbájdžánské státní ropné společnosti SOCAR. Do soutěže vstoupil prostřednictvím firem Oily Rock a Minaret.

Úspěch ale nebyl zadarmo. Kožený si potřeboval naklonit významné členy ázerbájdžánské vlády a privatizačních úřadů. Výčet korupčních metod, které měl Kožený a jeho partneři využívat, je velmi bohatý.

Podle obžaloby jen v květnu a červnu 1998 „věnovali“ důležitým ázerbájdžánským politikům a úředníkům 11 milionů dolarů: 6,9 milionu jim přišlo na účet, zbytek byl předán v hotovosti v kanceláři úředníka Státní majetkové komise.

Jejím představitelům Kožený posílal k narozeninám cenné dárky, třeba šperky za šest set tisíc dolarů přímo z luxusního londýnského klenotnictví. Na ázerbájdžánské přátele nezapomínal ani v nemoci. V roce 1998 se „bezplatně“ léčili v New Yorku.

První výslech čeká Koženého v pátek. Reportérovi MF DNES se podařilo dovolat do podnikatelova bahamského sídla. Neznámá žena pouze sdělila, že pan Kožený nemůže k telefonu a k zastižení nebude ani příští týden.

Kožený by mohl vyslechnout i české obvinění

Za podvody při kupónové privatizaci se bývalého šéfa harvardských fondů marně pokoušela před soud postavit i česká justice. Spolupráce s bahamskými úřady ale vázla, protože ostrovy nemají s ČR ani smlouvu o právní pomoci. Problémem bylo i prosté doručení obvinění.

Nyní se ale zvětšila šance, že by se Kožený mohl zodpovídat i v Česku. „Pokud bude opravdu vydán do USA, má česká justice v podstatě dvě možnosti,“ řekl iDNES mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun. „Můžeme požádat o jeho vydání. Ale pokud je proti němu vedeno trestní stíhání v USA, bylo by to pravděpodobně bez efektu. Jako praktičtější se jeví předání celé trestní věci do USA. Nejdřív ale musíme porovnat všechny platné smlouvy,“ upřesnil.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít